Meta, Avrupa’dan 1,2 milyar euro para cezası aldı


Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, kullanıcı verilerini ABD’ye aktardığı gerekçesiyle Avrupa’dan 1,2 milyar euro para cezası aldı. Meta’nın aldığı bu para cezası, 2021 yılında Amazon’a verilen 746 milyon euroluk cezayı geride bırakmış oldu.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Meta’nın 2020 yılında verilen Avrupa mahkemesi kararına rağmen Avrupa vatandaşlarının verilerini ABD’ye aktarmaya devam ederek Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğünü (GDPR) ihlal ettiğini iddia etti. Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü, 14 Nisan 2016 tarihinde kabul edilmiş ve 25 Mayıs 2018’den itibaren yürürlüğe girmişti.

İddiaya göre Meta, kullanıcı verilerini aktarmak için standart sözleşme maddeleri adı verilen bir mekanizma kullandı ve bu durum Avrupa Birliği tarafından engellenemedi. İrlanda Veri Koruma Komisyonu, bu maddelerin Avrupa Komisyonu tarafından kabul edildiğini, ancak düzenlemelerin Avrupa Adalet Divanı tarafından tespit edilen veri sahiplerinin temel hak ve özgürlüklerine yönelik riskleri ele almadığını belirtti.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından verilen para cezası ve karar kapsamında Meta, beş ay içerisinde kullanıcı verilerini ABD’ye aktarmayı durdurmak zorunda kalacak ve aktarılan kullanıcı verileri altı ay içerisinde ABD sunucularından silecek.

Meta, para cezası ve kararı temyize götüreceğini söyledi.