Elon Musk’ın nöroteknoloji şirketi Neuralink, 5 milyar dolar değerlemeye ulaştı


2016 yılında Elon Musk ve sekiz nörolog Ben Rapoport, Dongjin Seo, Max Hodak, Paul Merolla, Philip Sabes, Tim Gardner, Tim Hanson, Vanessa Tolosa tarafından, implante edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirmek amacıyla kurulan nöroteknoloji Neuralink, 5 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Öncelikli olarak felçli insanlar için çözümler sunan, yüksek bant genişliğine sahip beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren Neuralink, ilk beyin-bilgisayar arayüzünü 2020 yılında tanıttı. Tanıtımın ardından Elon Musk, 2020 yılının sonuna kadar beyin implantının insanlar üzerinde denemeleri için düzenleyici onayı almayı hedeflediklerini söylemişti.

Neuralink, ilk beyin-bilgisayar arayüzünü tanıttıktan sonra insanlar üzerinde deneylere başlayacağını açıklamış, ancak bu deneyler FDA (açılımı: Food and Drug Administration, Türkçe: Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından reddedilmişti. Yeni yapılan açıklamaya göre ise Neuralink, beyin implantını insanlar üzerinde test etmek için FDA onayını aldı.

Elon Musk, daha önce yaptığı açıklamalarda beyin-bilgisayar arayüzünü kendi beynine yerleştirmeyi planladığını söylemişti. Bu durumda Elon Musk’ın insanlı deneylerin ilk katılımcılarından biri olması muhtemel.