iPadOS 17, iPad’e yepyeni kişiselleştirme seçenekleri ve çok yönlülük getiriyor


Apple, kullanıcıların Kilit Ekranı’nı kişiselleştirmeleri ve araç takımlarıyla etkileşim kurmaları için yepyeni yollar sunan iPadOS 17’nin ön tanıtımını yaptı. Formlardaki alanları akıllı bir şekilde tanımlayıp dolduran Otomatik Doldurma özelliği sayesinde PDF’lerle çalışmak daha kolay. Notlar ise PDF belgelerini işaretlemek ve bunların üzerinde ortak çalışmak için yepyeni bir deneyim sunuyor. Mesajlar, yeni çıkartmalar deneyimini de kapsayan önemli güncellemelerle geliyor. Üstelik kullanıcılar şimdi görüntülü ve sesli FaceTime mesajları bırakabiliyor. Sağlık uygulaması şimdi interaktif grafiklerle iPad’e geliyor. HealthKit ise geliştiricilerin iPad ekranı için tasarlanmış yenilikçi deneyimler yaratmalarına imkan tanıyor.

iPadOS 17’nin geliştirici beta sürümü developer.apple.com adresinde Apple Geliştirici Programı üyelerine, halka açık beta sürümü ise gelecek ay Apple Beta Yazılım Programı aracılığıyla beta.apple.com adresinde kullanıcılarla buluşacak. iPadOS 17, bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

Kişiselleştirilmiş ve Göz Alıcı Kilit Ekranı Deneyimi

Kullanıcılar şimdi iPad ekranının tüm avantajlarından yararlanarak Kilit Ekranı’nı özelleştirip daha kişisel, pratik ve göz alıcı hale getirebiliyor. Yeni ve zengin fotoğraf özellikleri, kullanıcıların favori görsellerini Kilit Ekranı’na yerleştirmelerine ve yepyeni biçimlerde stilize etmelerine imkan veriyor. Kullanıcılar kişisel arşivlerindeki bir fotoğrafı tercih edebiliyor, bir grup fotoğrafı gün boyunca karışık sırayla dinamik bir şekilde görüntüleyebiliyor veya iPad’i her uyandırdıklarında akıcı bir ağır çekim efektiyle görüntülenen bir Live Photo kullanabiliyor.

Kullanıcılar Kilit Ekranı galerisinden iPad’in geniş tuvalinde mükemmel görünecek duvar kağıtları seçebiliyor, etkileyici font stilleri ve renkler arasından seçim yaparak tarih ve saatin görünümünü özelleştirebiliyor veya favori emoji ve renk kombinasyonlarıyla benzersiz tasarımlar yaratabiliyor.

Şimdi iPadOS’e gelen Canlı Etkinlikler, kullanıcıların spor karşılaşmaları, seyahat planları veya yemek siparişleri dahil olmak üzere olup biten her şeyi Kilit Ekranı’ndan gerçek zamanlı olarak takip etmelerine olanak tanıyor.

En Güçlü Araç Takımları

iPadOS 17’de interaktif hale gelen araç takımları, kullanıcıların işleri tek dokunuşla halletmelerine imkan tanıyor. Örneğin kullanıcılar araç takımlarını kullanarak ışıkları yakabiliyor, şarkı çalabiliyor veya anımsatıcıları anında tamamlandı olarak işaretleyebiliyor. WidgetKit’te yapılan güncellemeler sayesinde geliştiriciler araç takımlarını interaktif olacak şekilde geliştirebiliyor.

İnteraktif araç takımları şimdi Kilit Ekranı ve Ana Ekran’da da kullanılabiliyor. Böylece işlem yapmak ve yararlı bilgilere bir bakışta ulaşmak daha da kolay hale geliyor. Kilit Ekranı’nda araç takımları, okunabilirliği optimize etmek için adaptif renk tonları sayesinde duvar kağıdıyla kusursuz bir uyum sağlıyor.

PDF’lerle Çalışmak Her Zamankinden Daha Kolay

PDF’lere bilgi girmek şimdi her zamankinden daha kolay. iPadOS 17, yapay öğrenme teknolojisinden yararlanarak PDF’lerdeki alanları tanımlayabiliyor. Böylece kullanıcılar Kişiler’deki adlar, adresler ve mail adresleri gibi detayları hızla ekleyebiliyor.

Notlar Yeni Bir PDF Deneyimi Sunuyor

Notlar uygulamasında yapılan kapsamlı güncelleme kullanıcılara PDF’leri düzenlemek, okumak, PDF’lere not eklemek ve PDF’ler üzerinde ortak çalışmak için yeni yollar sunuyor. iPadOS 17’de PDF belgeleri tam genişlikte gösteriliyor. Böylece sayfalar arasında gezinmek, hızlı notlar eklemek veya Apple Pencil ile doğrudan belgenin üzerine çizim yapmak kolaylaşıyor. Kullanıcılar şimdi PDF’leri ve taranmış belgeleri doğrudan notun içinden gözden geçirip işaretleyebiliyor. Canlı ortak çalışma sayesinde ise kullanıcıların başkalarıyla paylaştığı notlarda yapılan güncellemeler gerçek zamanlı olarak gösteriliyor.

Gelişmiş İletişim Araçları Sayesinde Mesajlar Şimdi Daha İnteraktif

Mesajlar, emoji çıkartmalarını da kapsayan çıkartmalar deneyimi de dahil olmak üzere iletişim kurmak için yeni yollar sunuyor ve kullanıcılara süjeyi arka plandan kaldırarak kendi fotoğraflarından Live Sticker’lar oluşturma olanağı sağlıyor. Kullanıcılar Live Sticker’lara sohbetleri canlandırmaya yardımcı olan efektler de ekleyebiliyor. Klavyeden ulaşılabilen yeni bir çekmece, kullanıcının çıkartmalarını tek bir yerde toplayarak iPadOS’in tamamında erişim kolaylığı sunuyor.

Yeni Mesajlar uygulamasında, kullanıcıların en sık kullandıkları iMessage uygulamalarına kolay erişim için basit bir dokunuşla görüntülenen genişletilebilir bir menü bulunuyor. Arama deneyimi; kullanıcıların tam olarak aradıklarını bulmaları için daha fazla detay sağlayan kişiler, anahtar kelimeler ve içerik türleri gibi filtrelerle geliştirildi. Kullanıcılar etkin bir grup sohbetinde en son okudukları mesaja kolayca atlayabiliyor. Mesajlar şimdi mesaj balonunu kaydırarak daha da kolay ve hızlı bir şekilde satır içinde cevaplanabiliyor.

Sesli mesajlar otomatik olarak metne dönüştürülüyor. Böylece kullanıcılar sesli mesajları o anda okuyabiliyor veya daha sonra dinleyebiliyor. Kullanıcıların Mesajlar üzerinden paylaştıkları konumlar, paylaşım oturumu sonlanana kadar sohbette canlı olarak gösteriliyor.

FaceTime ile İletişim Kurmanın Daha Etkileyici Yolları

FaceTime’da kullanıcılar cevaplanmayan aramalarda sesli veya görüntülü mesajlar bırakabiliyor.

FaceTime aramaları kalpler, balonlar, havai fişekler, lazer ışınları ve yağmur gibi çeşitli Tepkiler ile daha da etkileyici hale geliyor. Yeni efektler basit hareketlerle etkinleştirilebiliyor ve üçüncü taraf görüntülü arama uygulamalarında da kullanılabiliyor.

Apple TV 4K’da yapılan heyecan verici güncelleme sayesinde FaceTime şimdi evdeki en büyük ekranda da kullanılabiliyor. Süreklilik Kamerası sayesinde kullanıcılar doğrudan Apple TV’den görüntülü arama başlatabiliyor veya iPad’lerinde yaptıkları bir aramayı Apple TV’ye aktararak arkadaşlarını ve ailelerini televizyonda görebiliyor. Ana Sahne özelliğiyle kullanıcılar odanın içinde gezinirken bile mükemmel kadraja sahip oluyor.

Safari Kullanıcıların Üretkenliğini Artırıyor

Safari’de yapılan iyileştirmelerle kullanıcılar şimdi her zamankinden daha üretken olabiliyor. Profiller sayesinde kullanıcılar işle ilgili ve kişisel gezinme deneyimlerini birbirinden ayrı tutabiliyor. Her profil kendi geçmişine, çerezlerine, Sekme Grupları’na ve Favorilerine sahip oluyor. Bu profiller arasında kolayca geçiş yapılabiliyor.

Özel Dolaşma şimdi kullanıcıların görüntüledikleri pencereyi Face ID veya Touch ID ile kilitlemelerine olanak tanıyor ve siteler arası takip için kullanılan takip edicileri kaldırıyor. Daha fazla duyarlılık, daha alakalı arama önerileri ve daha kolay okunan öneriler sayesinde arama deneyimi daha da iyi hale geliyor.

Sağlık Uygulaması iPad’e Geliyor

iPadOS 17, Sağlık uygulamasını iPad’e getirerek kullanıcılara sağlık verilerini zengin ayrıntılarla görmenin yeni yollarını sunuyor. iPad ekranı için optimize edilen tasarım sayesinde Favoriler yepyeni bir görünüm kazanıyor. Üstelik kullanıcılar Eğilimler, Öne Çıkanlar ve detaylı interaktif grafiklerle sağlık verileri hakkında analizlere erişebiliyor. iPad kullanıcıları şimdi tek bir yerden güvenli ve gizli bir şekilde ilaçlarını da takip edip yönetebiliyor, Döngü İzleme özelliğinden yararlanabiliyor, anlık duygularını ve günlük ruh hallerini kaydedebiliyor, farklı kurumlardaki sağlık kayıtlarını görüntüleyebiliyor ve çok daha fazlasını yapabiliyor.

Sağlık ve fitness geliştiricileri şimdi HealthKit’i iPad’de kullanabiliyor. HealthKit geliştiricilere kullanıcıların paylaşmayı seçtiği verileri kullanarak yenilikçi deneyimler yaratmaları için yeni fırsatlar sunuyor. Bunu yaparken de Sağlık uygulamasındaki sıkı gizlilik ve veri güvenliği protokollerinden ödün vermiyor.