macOS Sonoma, üretkenliği ve yaratıcılığı artıran yepyeni özelliklerle geliyor


Apple, macOS Sonoma’nın ön tanıtımını yaptı. Dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü olan macOS Sonoma, Mac deneyimini zenginleştiren bir dizi özellikle birlikte geliyor. Etkileyici ekran koruyucular ve güçlü araç takımları, kişiselleştirmenin yepyeni yollarını sunuyor. Kullanıcılar doğrudan masaüstüne araç takımları ekleyebiliyor, tek tıklamayla bu araç takımlarıyla etkileşime geçebiliyor ve büyüleyici Süreklilik özelliği sayesinde iPhone araç takımlarından oluşan geniş ekosisteme Mac’lerinden erişebiliyor. Sunum yapan kişiyi paylaşılan içeriğin üstünde gösteren Sunan Kişi Katmanı ve hareketle tetiklenen sinema kalitesinde eğlenceli video efektlere olanak tanıyan Tepkiler gibi kullanıcıların uzaktan sunum yapmasına yardımcı olan muhteşem yeni özelliklerle macOS Sonoma’da video konferanslar da çok daha keyifli hale geliyor. Safari’de yapılan önemli güncellemeler internet deneyimini bir üst düzeye taşıyor. Profiller birden fazla konu veya proje arasında ayrı ayrı gezinme olanağı sunarken web uygulamaları da kullanıcıların favori sitelerine daha hızlı erişmelerini sağlıyor. Oyun Modu, heyecan verici yeni oyunlar ve geliştiricilerin Mac için daha fazla oyun sunmalarını kolaylaştıran yeni oyun taşıma araç kiti sayesinde oyun deneyimi daha da zenginleşiyor.lü ve kişisel hale geliyor. Kullanıcılar doğrudan masaüstüne araç takımları ekleyebiliyor ve araç takımı galerisine kolayca erişerek tanıdıkları ve sevdikleri araç takımlarını bulabiliyor. Araç takımları duvar kağıdıyla kusursuz bir uyum sağlıyor. Böylece kullanıcılar uygulamalarla çalışırken yaptıkları işe odaklanabiliyor. Kullanıcılar büyüleyici Süreklilik özelliği sayesinde iPhone araç takımlarından oluşan geniş ekosistemden Mac’te de yararlanabiliyor. Üstelik şimdi interaktif olan araç takımları sayesinde kullanıcılar doğrudan masaüstünden anımsatıcıları kontrol edebiliyor, medyalarını oynatıp duraklatabiliyor ve Mac’lerini kullanarak çeşitli görevler gerçekleştirebiliyor.

macOS Sonoma’nın geliştirici beta sürümü developer.apple.com adresinde Apple Geliştirici Programı üyelerine, halka açık beta sürümü ise gelecek ay Apple Beta Yazılım Programı aracılığıyla beta.apple.com adresinde kullanıcılarla buluşacak. macOS Sonoma, bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

Daha Akıllı Video Konferans Deneyimleri

macOS Sonoma, kullanıcıların diledikleri video konferans uygulamasında daha etkili sunumlar yapıp çalışmalarını paylaşmalarına olanak tanıyan gelişmiş video konferans özellikleriyle geliyor. Yeni bir video efekti olan Sunan Kişi Katmanı, kullanıcıları paylaştıkları içeriğin üstünde göstererek öne çıkarıyor. Tepkiler özelliği ise kullanıcılara el hareketiyle tetiklenebilen balon, konfeti ve kalp gibi çok sayıda tepkiyi videoya kolayca ekleyerek hislerini paylaşma imkanı veriyor. Gelişmiş Ekran Paylaşımı seçicisi, görüntülü aramalar sırasında uygulama paylaşma sürecini kolaylaştırıyor. Kullanıcılar bir uygulamanın sol üst köşesindeki yeşil düğmeye tıklayarak uygulamayı arama katılımcılarıyla paylaşabiliyor. Böylece açık pencerelerdeki içerikleri paylaşmak kolaylaşıyor.

Safari’de Yapılan Önemli Güncellemeler

Dünyanın en hızlı tarayıcısı olan Safari, Mac kullanıcılarının gezinme deneyimini zenginleştiren yeni özelliklerle geliyor. Bu yıl Özel Dolaşma özelliğinde yapılan önemli bir güncellemeyle gezinme sırasında hem takip edicilere hem de kullanıcının aygıtına erişebilecek kişilere karşı daha da güçlü bir koruma sağlanıyor. Özel Dolaşma modundaki gelişmiş takip ve parmak izi korumaları, web sitelerinin kullanıcıyı takip etmesini veya tanımlamasını engellemek için daha da fazlasını yapıyor. Üstelik Özel Dolaşma pencereleri kullanılmadıkları sırada kilitleniyor ve kullanıcıların aygıtlarının başından ayrıldıklarında bile sekmeleri açık tutmalarına olanak tanıyor.

Profiller ise hem konular arasında ayrı ayrı gezinme imkanı sunarak hem de çerezleri, geçmişi, uzantıları, Sekme Grupları’nı ve Favoriler’i ayrı tutarak kullanıcıların düzenlerini korumalarına yardımcı oluyor. Kullanıcılar aynı web sitesinde hem iş hem de kişisel hesaplarıyla oturum açabiliyor ve bu hesaplar arasında hızlıca geçiş yaparak sorunsuz bir gezinme deneyimi yaşayabiliyor. Safari, normal uygulamalar gibi davranan web uygulamalarının geliştirilmesine de olanak tanıyarak favori sitelerini kullanıcıların parmaklarının ucuna getiriyor ve basitleştirilmiş bir araç çubuğu sunarak uygulama benzeri bir deneyim yaşatıyor.

Etkileyici Yeni Ekran Koruyucular

macOS Sonoma, panoramik Hong Kong silüetinden Arizona’daki Monument Vadisi’nin sarp kum taşı tepeciklerine ve Kuzey California’daki inişli çıkışlı Sonoma vadisine kadar dünya üzerindeki çeşitli yerlerin ağır çekim videolarına yer veren etkileyici ekran koruyucularla geliyor. Bu zengin grafik ve fotoğrafik görseller, karışık sırayla gösterilen Manzara, Dünya, Su Altı ve Şehir Manzarası temalarıyla Mac deneyimini daha da iyileştiriyor. Ekranın alt kısmına taşınan oturum açma deneyimi yeni ekran koruyuculara daha fazla alan açıyor ve masaüstüne geçişi kolaylaştırıyor.

Mac’te Oyun Deneyimi Şimdi Çok Daha İyi

Apple çipin gücü sayesinde kullanıcılar her Mac’te inanılmaz bir grafik performansı deneyimliyor. Üstelik Apple çipe sahip on milyonlarca Mac şimdi muhteşem performans, uzun pil ömrü ve nefes kesici görsellerle zorlu oyunları çalıştırabiliyor. Geliştiriciler Metal 3’ün avantajlarından yararlanmaya devam ederek DEATH STRANDING DIRECTOR’S CUT, Stray, Fort Solis, World of Warcraft: Dragonflight, HUMANKIND, Resident Evil Village: Winters’ Expansion, The Medium, ELEX II, Firmament, SnowRunner, Disney Dreamlight Valley, No Man’s Sky, Dragonheir: Silent Gods ve Layers of Fear gibi heyecan verici yeni oyunları Mac’e taşıyor. Metal, oyunların diğer platformlardan Mac’e taşınmasını kolaylaştırmak için yeni bir oyun taşıma araç kitini kullanıma sunuyor. Yeni araç kiti sayesinde aylarca ön çalışma yapma zorunluluğu ortadan kalkıyor ve geliştiriciler oyunlarının Mac’te ne kadar iyi çalışabileceğini yalnızca birkaç gün içinde görebiliyor. Buna ek olarak Apple çipin performansından tam olarak yararlanmak için oyunun gölgelendiricilerini ve grafik kodunu dönüştürme işlemi büyük ölçüde kolaylaşıyor ve toplam geliştirme süresi ciddi anlamda kısalıyor.

macOS Sonoma’da, başarının milisaniyelerle ölçüldüğü oyunlarda oyunculara önemli bir avantaj sağlayan Oyun Modu da kullanıma sunuluyor. Oyun Modu, CPU ve GPU’da oyunlara en yüksek önceliği vererek daha akıcı ve tutarlı kare hızlarıyla optimize edilmiş bir oyun deneyimi sağlıyor. Oyun Modu ayrıca Mac’teki oyun deneyimini daha da etkileyici hale getiriyor. Bluetooth örnekleme hızının iki kat artması sayesinde AirPods ile ses gecikmesi önemli ölçüde azalıyor, Xbox ve PlayStation gibi popüler konsolların oyun kumandalarıyla giriş gecikmesi ciddi şekilde düşüyor. Oyun Modu, en son ve gelecekte piyasaya sunulacak Mac oyunları dahil tüm oyunlarla çalışıyor.

Geliştirilmiş Hibrit ve Uzaktan Profesyonel İş Akışları

Apple çipteki gelişmiş media engine’dan yararlanan macOS Sonoma, Ekran Paylaşımı uygulamasına yeni bir yüksek performans modu getiriyor. Stüdyoda ve uzaktan yürütülen hibrit profesyonel iş akışlarına son derece duyarlı bir biçimde uzaktan erişme olanağı sunan bu mod, ses gecikmesini azaltıyor, yüksek kare hızları sunuyor ve iki adede kadar sanal ekranı destekliyor. Bu mod sayesinde Final Cut Pro veya DaVinci Resolve’da düzenleme yapan ya da Maya’da karmaşık 3D animasyonlar hazırlayan profesyoneller içerik üretimi iş akışlarına diledikleri yerden güvenli bir şekilde erişebiliyor. Referans renk desteği sayesinde, geleneksel olarak özel donanım ve yazılım olmadan gerçekleştirilemeyen renklendirme iş akışları da yürütülebiliyor.