tvOS 17 ile FaceTime ve video konferans özellikleri evdeki en büyük ekrana geliyor


Apple, Apple TV 4K’yı herkes için daha keyifli, interaktif ve eğlenceli hale getirecek yazılım güncellemeleri sunulacağını duyurdu. tvOS 17 ile Apple TV 4K’ya gelen FaceTime sayesinde kullanıcılar bu popüler uygulamayı ilk kez TV’lerinde kullanarak aileleri ve arkadaşlarıyla daha etkileşimli görüşmeler yapabilecek. tvOS 17’de yepyeni Denetim Merkezi’nin yanı sıra iPhone ile daha da iyi çalışan daha kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatacak başka geliştirmeler de sunuluyor. Sinema kalitesinde resim ve ses özellikleri sunan Apple TV 4K, Apple TV+’ı, tüm popüler online yayın uygulamalarını ve Apple Music, Apple Fitness+ ve Apple Arcade servislerini evin en büyük ekranında bir araya getiriyor.

tvOS’in geliştirici beta sürümü developer.apple.com adresinde Apple Geliştirici Programı üyelerine, halka açık beta programı ise önümüzdeki ay içinde beta.apple.com adresinde Apple TV kullanıcılarına sunulacak. tvOS 17, bu sonbaharda Apple TV 4K ve Apple TV HD için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

tvOS 17 ile Apple TV 4K kullanıcıları, Apple TV için yeni FaceTime uygulamasından yararlanarak doğrudan Apple TV’den arama yapabilecek veya iPhone ya da iPad’de başlattıkları aramaları Apple TV’ye aktarabilecek. Apple TV’deki FaceTime, kullanıcının iPhone veya iPad’ine kablosuz olarak bağlanmak için Süreklilik Kamerası’ndan yararlanıyor ve aygıttaki kamera ve mikrofonu kullanarak arama katılımcılarını TV’de bir araya getiriyor.

Ana Sahne sayesinde odadaki herkes hareket ederken bile ekranda mükemmel bir şekilde kadrajlanıyor. Hareket tabanlı yeni tepkiler ise arama katılımcılarının ellerini kullanarak kalpler veya havai fişekler gibi efektleri ekrana yansıtmalarını ve sohbete daha da fazla eğlence katmalarını sağlıyor. Split View özelliğinin Apple TV’ye gelmesi sayesinde kullanıcılar SharePlay oturumu sırasında program veya filmleri sevdikleriyle birlikte izleyebiliyor ve aynı anda herkesi FaceTime aramasında görebiliyor.

iPhone veya iPad’deki denetimler FaceTime aramasını gerektiğinde tekrar bu aygıtlara aktarmayı kolaylaştırıyor. Bir oturum sırasında başka bir FaceTime veya telefon araması gelirse TV’de kullanıcıya birinin aradığını haber veren bir bildirim gösteriliyor. Ortak kullanılan aygıtlarda kullanıcının gizliliğini korumak için arayanın kim olduğu görüntülenmiyor.

Bu yılın ilerleyen günlerinde tvOS’te sunulacak olan Webex by Cisco ve Zoom gibi video konferans uygulamalarının iletişim özellikleri Apple TV 4K’da kullanılabilecek. Geliştiriciler Apple TV 4K’da Süreklilik Kamerası API’larından yararlanarak iPhone veya iPad kamerasını ve mikrofonunu tvOS uygulamalarına entegre edebilecek ve kullanıcıların oturma odalarında yaşayabilecekleri, yeni ve etkileyici ortak eğlence deneyimleri yaratabilecek.

Kullanıcıların en sevdikleri parçalara eşlik etmelerine imkan tanıyan Apple Music ile Şarkı Söyle özelliği de Süreklilik Kamerası ile entegrasyon sağlayarak kullanıcıların kendilerini ekranda görmelerine ve eğlenceli filtreler eklemelerine olanak verecek.

Apple TV’deki yeni Denetim Merkezi, kullanıcıların Apple TV deneyiminin tamamında temel ayarlara ve bilgilere erişmelerini her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Denetim Merkezi şimdi saat ve aktif profil dahil olmak üzere sistem durumunu gösteriyor ve kullanıcının etkinliğine göre başka yararlı ayrıntılar sunuyor.

tvOS 17, Siri Remote’u bulma özelliği sayesinde Apple TV ile iPhone arasındaki kusursuz entegrasyonu güçlendiriyor. Kullanıcılar iPhone’daki Denetim Merkezi’nden Apple TV Remote’u başlatarak Siri Remote’u bulabiliyor. Kullanıcılar uzaktan kumandaya yakınlaştıkça ekrandaki daire büyüyerek kullanıcının hareketini yönlendiriyor.

Bunun yanı sıra Apple TV’yi uyandırıp kontrol etmek için iPhone’daki kumanda kullanıldığında otomatik olarak kullanıcının kendi profiline geçiş yapılıyor. Böylece kullanıcılar en son izledikleri programlara ve kişiselleştirilmiş önerilere erişebiliyor. Şimdi sistem dili ve eşleştirilmiş AirPods dahil olmak üzere her kullanıcı profiline ait ek ayar ve tercihlerin kaydedilmesi sayesinde daha da kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuluyor.