Apple Vision Pro ile tanışın: Apple’ın ilk uzamsal bilgisayarı


Apple, Apple Vision Pro’yu tanıttı, dijital içeriği fiziksel dünya ile sorunsuz bir şekilde birleştiren ve kullanıcıların mevcut kalmasını ve diğer insanlarla bağlantıda kalmasını sağlayan devrim niteliğinde bir uzamsal bilgisayar. Vision Pro, geleneksel bir ekranın sınırlarının ötesine uzanan uygulamalar için sonsuz bir tuval oluşturur ve en doğal ve sezgisel girişler olan kullanıcının gözleri, elleri ve sesiyle kontrol edilen tamamen üç boyutlu bir kullanıcı arayüzü sunar. Vision Pro, dünyanın ilk uzamsal işletim sistemi olan visionOS ile birlikte gelir ve kullanıcılara dijital içeriğe fiziksel olarak mekanlarında varmış gibi etkileşimde bulunma imkanı sağlar. Vision Pro’nun çığır açan tasarımı, iki ekran üzerinde 23 milyon piksel sunan ultra yüksek çözünürlüklü bir ekran sistemi ve her deneyimin kullanıcının gözlerinin önünde gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyormuş gibi hissettirmek için özel Apple silikonuyla benzersiz bir çift çip tasarımı içerir.7

3.499 dolar başlangıç fiyat etiketine sahip olan Apple Vision Pro, gelecek yılın başlarında apple.com’da ve ABD’deki Apple Store konumlarında satışa sunulacak.

Apple Vision Pro ile tanışın: Apple'ın ilk uzamsal bilgisayarı (1)

“Bugün, bilgisayar dünyası için yeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor” diyen Apple CEO’su Tim Cook, sözlerine şöyle devam etti: “Mac’in bizi kişisel bilgi işlemle tanıştırması ve iPhone’un bizi mobil bilgi işlemle tanıştırması gibi, Apple Vision Pro da bizi uzamsal bilgi işlemle tanıştırıyor. Onlarca yıllık Apple inovasyonu üzerine inşa edilen Vision Pro, devrim niteliğinde yeni bir giriş sistemi ve binlerce çığır açan yenilikle daha önce yaratılmış hiçbir şeye benzemiyor. Bu, kullanıcılarımız için inanılmaz deneyimlerin kapısını açarken, geliştiricilerimize de heyecan verici yeni fırsatlar sunuyor.”

Olağanüstü Yeni Deneyimler

Apple Vision Pro, kullanıcıların favori uygulamalarıyla etkileşim kurma şeklini değiştirerek güçlü ve kişisel bilgisayarlara yeni bir boyut getiriyor. Ayrıca anıları yakalama ve yeniden yaşama, çarpıcı TV şovları ve filmlerin tadını çıkarma, FaceTime üzerinden diğer insanlarla bağlantı kurma gibi deneyimler sunuyor.

İşteki ve evdeki uygulamalar için sonsuz bir tuval: visionOS, üç boyutlu bir arayüz sunarak uygulamaları bir ekranın sınırlarından özgürleştiriyor, böylece istenilen ölçekte yan yana görünebiliyor. Apple Vision Pro, kullanıcıların daha verimli olmasını sağlıyor; sonsuz ekran alanı, favori uygulamalara erişim ve çoklu görev yapma için tüm yeni yöntemler sunuyor. Ayrıca Magic Keyboard ve Magic Trackpad desteği sayesinde kullanıcılar, mükemmel bir çalışma alanı oluşturabilir veya Mac’in güçlü yeteneklerini kablosuz olarak Vision Pro’ya taşıyarak inanılmaz derecede net metinlerle büyük, özel ve taşınabilir bir 4K ekran oluşturabilir.

Etkileyici eğlence deneyimleri: İki ultra yüksek çözünürlüklü ekranıyla Apple Vision Pro, herhangi bir mekanı kişisel bir sinema salonuna dönüştürebilir. Ekran, 100 fit genişliğindeymiş gibi hissettiren ve gelişmiş bir Uzamsal Ses sistemiyle donatılmıştır. Kullanıcılar film ve TV şovları izleyebilir veya etkileyici üç boyutlu filmlerin tadını çıkarabilir. Apple Immersive Video, Uzamsal Ses ile 180 derece yüksek çözünürlüklü kayıtlar sunar ve kullanıcılar tamamen yeni yerlere götüren heyecan verici bir dizi sürükleyici videoya erişebilirler.

Uzamsal bilgisayar, kullanıcıları çeşitli seviyelerde derinleşme sağlayan oyunların mümkün olmasını sağlar ve oyuncuları tamamen yeni dünyalara götürebilir. Kullanıcılar ayrıca, inanılmaz sürükleyici ses ve popüler oyun kumandaları desteğiyle istedikleri kadar büyük bir ekranda 100’den fazla Apple Arcade oyununu oynayabilirler.

Apple Vision Pro ile tanışın: Apple'ın ilk uzamsal bilgisayarı (2)

Sürükleyici Ortamlar: Ortamlar ile bir kullanıcının dünyası, yoğun alanlarda odaklanmalarına veya dağınıklığı azaltmalarına yardımcı olabilen dinamik, güzel manzaralarla fiziksel bir odanın boyutlarının ötesine geçebilir. Dijital Crown’ın dönmesiyle bir kullanıcı, bir ortamda ne kadar mevcut veya derinlemesine olduğunu kontrol edebilir.

Anılar canlanıyor: Apple’ın ilk üç boyutlu kamerasına sahip olan Apple Vision Pro, kullanıcıların uzamsal sesle favori anıları yakalamasına, yeniden yaşamasına ve içine dalmalarına olanak tanır. Her uzamsal fotoğraf ve video, kullanıcıları arkadaşlarla bir kutlama veya özel bir aile toplantısı gibi bir anın içine taşır. Kullanıcılar iCloud üzerindeki tüm fotoğraf kütüphanelerine erişebilir, fotoğraflarını ve videolarını canlı boyutta, parlak renkler ve etkileyici detaylarla görüntüleyebilirler. iPhone’da çekilen her Panorama fotoğrafı kullanıcının etrafını sarmalarak, sanki o anın çekildiği yerde duruyormuş gibi bir his yaratır.

FaceTime uzamsal hale geliyor: Apple Vision Pro ile FaceTime görüşmeleri, kullanıcının etrafındaki odayı kullanarak gerçekleştirilir. Görüşme sırasında herkes, gerçek boyutta karolarla yansıtılır ve Uzamsal Ses ile katılımcılar, konumlarından doğrudan konuşuyormuş gibi duyulur. Vision Pro’yu takan kullanıcılar, FaceTime görüşmesi sırasında kendilerini bir ‘Kişilik’ olarak yansıtır — Apple’ın en gelişmiş makine öğrenme tekniklerini kullanarak oluşturulan dijital bir temsil — ve yüz ve el hareketlerini gerçek zamanlı olarak yansıtır. Kullanıcılar birlikte film izleyebilir, fotoğraflara göz atabilir veya bir sunumda işbirliği yapabilir.

Daha fazla uygulama deneyimi: Apple Vision Pro, kullanıcıların geliştiricilerin uygulama ve içeriklerini keşfedebilecekleri, yüz binlerce tanıdık iPhone ve iPad uygulamasına erişebilecekleri ve bunların Vision Pro için yeni giriş sistemiyle mükemmel şekilde çalışacağı tamamen yeni bir App Store’a sahiptir. Apple’ın geliştirici topluluğu, Vision Pro ve visionOS’un güçlü ve benzersiz yeteneklerinden tam anlamıyla faydalanarak, yeni bir uygulama deneyimi tasarlamak ve mekansal bilgisayar için mevcut olanları yeniden hayal etmek için daha da ileri gidebilir.

Apple Vision Pro ile tanışın: Apple'ın ilk uzamsal bilgisayarı (3)

Devrim Yaratan Bir İşletim Sistemi ve Kullanıcı Arayüzü

macOS, iOS ve iPadOS’ta onlarca yıllık mühendislik inovasyonunun temeli üzerine inşa edilen visionOS, uzamsal bilgi işlemin düşük gecikme gereksinimlerini desteklemek için sıfırdan tasarlandı. Sonuç, işte ve evde yeni fırsatların kilidini açarak kullanıcının etrafındaki alandan yararlanabilen güçlü mekansal deneyimler sunan devrim niteliğinde bir işletim sistemidir.

visionOS, dijital içeriğin kullanıcının fiziksel dünyasında mevcut görünmesini ve hissedilmesini sağlayan yepyeni bir üç boyutlu arayüze sahiptir. Doğal ışığa ve gölgelere dinamik olarak yanıt vererek, kullanıcının ölçeği ve mesafeyi anlamasına yardımcı olur. Apple Vision Pro, kullanıcının gezinmesini ve uzamsal içerikle etkileşimini sağlamak için kişinin gözleri, elleri ve sesiyle kontrol edilen tamamen yeni bir giriş sistemi sunuyor. Kullanıcılar, yalnızca onlara bakarak, seçmek için parmaklarına dokunarak, kaydırmak için bileklerini hafifçe kaydırarak veya dikte etmek için seslerini kullanarak uygulamalar arasında gezinebilir.

Apple Vision Pro, kullanıcıların çevresindekilerle bağlantıda kalmasına yardımcı olan olağanüstü bir yenilik olan EyeSight’i de içeriyor. Bir kişi, Vision Pro takan biri yaklaştığında, cihaz şeffaf hissi verir – kullanıcının onları görmesine olanak tanırken aynı zamanda kullanıcının gözlerini de görüntüler. Bir kullanıcı bir ortama dalmış veya bir uygulama kullanıyorsa, EyeSight kullanıcının odaklandığı konusunda diğer insanlara görsel ipuçları verir.

Çığır Açan Tasarım

Apple Vision Pro, Mac, iPhone ve Apple Watch gibi yüksek performanslı ürünlerin tasarımında ve deneyiminde elde edilen Apple yenilikleri ve deneyimleri üzerine inşa edilmiş olup, şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş kişisel elektronik cihazdır. Performans, taşınabilirlik ve kullanılabilirlik konularında iddialı hedeflere ulaşmak için Apple, mümkün olan en ileri malzemeleri kullandı.

Apple Vision Pro, kompakt bir tasarımda şaşırtıcı bir teknoloji yelpazesine sahiptir. Üç boyutlu şekillendirilmiş ve laminasyon yapılmış tek bir cam parçası, fiziksel dünyayı dijital içerikle birleştirmek için gereken geniş kamera ve sensör dizisine lens görevi gören optik bir yüzey oluşturmak üzere cilalanır. Cam, kullanıcının yüzünün etrafında hafifçe kıvrılan özel alüminyum alaşım çerçeveye akar, modüler sistem ise geniş bir insan yelpazesine uyum sağlamak için özelleştirilmiş bir uyum sunar. Işık Sızdırmazlığı, yumuşak bir tekstilden yapılmış olup çeşitli şekil ve boyutlarda gelir ve kullanıcının yüzüne tam oturacak şekilde esneyerek uyum sağlar. Esnek kayışlar, sesin kullanıcının kulaklarına yakın kalmasını sağlarken, birden fazla boyutta mevcut olan Baş Bandı ise yastıklama, nefes alabilirlik ve esneklik sağlamak için üç boyutlu örülmüş bir parça olarak tasarlanmıştır. Band, basit bir mekanizma ile sabitlenir ve böylece başka bir boyuta veya stile kolayca değiştirilebilir.

Apple Vision Pro ile tanışın: Apple'ın ilk uzamsal bilgisayarı (4)

Donanımda Rakipsiz İnovasyon

Apple Vision Pro, kompakt bir takılabilir form faktöründe olağanüstü hesaplama performansı sunmak üzere tasarlanmıştır. Apple’ın kendi tasarımı olan bir silikon yonga üzerine inşa edilen çığır açan ultra yüksek çözünürlüklü bir ekran sistemi sunan Vision Pro, her biri bir posta pulu boyutunda olan iki ekranına 23 milyon pikseli, geniş renk ve yüksek dinamik aralıkla sığdırmak için mikro-OLED teknolojisini kullanır. Bu teknolojik atılım, inanılmaz keskinlik ve netlik sağlayan özel katadioptrik lenslerle birleştiğinde, etkileyici deneyimler sunar. Görme düzeltme ihtiyacı olan kullanıcılar, görsel sadakat ve göz takip doğruluğunu sağlamak için ZEISS Optik Takma Lensleri kullanacak.

Gelişmiş bir Uzamsal Ses sistemi, Apple Vision Pro deneyiminin temelini oluşturur ve kullanıcıya çevresinden gelen sesleri hissettirir ve sesi mekana uyum sağlar. Her bir ses podu içindeki iki ayrı şekilde güçlendirilmiş sürücü, kullanıcının kendi baş ve kulak geometrisine dayalı Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses sunar.

Apple Vision Pro, çığır açan bir ekran ve gelişmiş ses deneyimlerinin yanı sıra, yüksek performanslı göz takibi sistemi kullanarak kullanıcının gözlerine duyarlı, sezgisel bir giriş sağlamak için yüksek hızlı kameralar ve kullanıcının gözlerine görünmez ışık desenleri yansıtan LED halkasını kullanır.

Bu devrim niteliğindeki yenilikler, eşsiz bir çift çip tasarımında Apple silikon tarafından desteklenmektedir. M2, eşsiz bağımsız performans sunarken, yepyeni R1 çipi 12 kamera, beş sensör ve altı mikrofonun girişini işleyerek içeriğin kullanıcının gözlerinin önünde, gerçek zamanlı olarak göründüğünden emin olur. R1, yeni görüntüleri ekranlara 12 milisaniye içinde aktarır – bir göz kırpmasından 8 kat daha hızlı. Apple Vision Pro, takılı olduğunda tüm gün boyunca kullanım için tasarlanmış olup, harici yüksek performanslı pil ile iki saatlik kullanım imkanı sunar.

Karşınızda Apple Vision Pro