Apple, yeni Mac Studio’yu duyurdu ve Mac Pro’da Apple çipi kullanıma sundu


Apple, şimdiye kadarki en güçlü iki Mac modeli olan yeni Mac Studio ve Mac Pro’yu tanıttı. M2 Max ve yeni M2 Ultra çipe sahip Mac Studio, inanılmaz kompakt tasarımda olağanüstü bir performans artışı ve gelişmiş bağlantı özellikleri sunuyor. Mac Studio, Intel tabanlı en güçlü 27 inç iMac’ten 6 kata kadar,1 M1 Ultra çipe sahip önceki nesil Mac Studio’dan ise 3 kata kadar daha hızlı. Şimdi M2 Ultra çiple sunulan Mac Pro’da, Apple’ın en güçlü çipinin rakip tanımayan performansı PCIe genişletme yuvasının çok yönlülüğüyle bir araya geliyor. Mac Pro, önceki nesil Intel tabanlı modelden 3 kata kadar daha hızlı. 192 GB’a kadar birleşik bellek sunan M2 Ultra çipli Mac Studio ve Mac Pro, en gelişmiş iş istasyonu grafik kartlarından çok daha fazla belleğe sahip ve diğer sistemlerin işleme bile alamadığı zorlu iş yüklerinin üstesinden geliyor. Mac’in Apple çipe geçişini tamamlayan yeni Mac Pro, Apple’ın diğer profesyonel sistemleriyle birlikte kullanıcıları Apple’ın şimdiye dek sunduğu en güçlü ve yetenekli profesyonel ürün serisiyle buluşturuyor.

64.999 TL başlangıç fiyat etiketine sahip olan Mac Studio ve 194.999 TL başlangıç fiyat etiketine sahip olan M2 Ultra çipli Mac Studio, 16 Haziran Cuma gününden itibaren satışa sunulacak.

Mac Studio: Üstün Performanslı Bir Güç Merkezi

Çığır açan performansı ve gelişmiş bağlantı özelliklerini kompakt bir tasarıma sığdıran Mac Studio, profesyonellere hayallerini süsleyen stüdyoyu kendi masalarında oluşturma imkanı veriyor. M2 Max ve M2 Ultra çipli yeni Mac Studio, önceki nesle göre büyük bir performans artışı sağlıyor ve daha önceki Mac modellerinden geçiş yapan kullanıcılar için performansta olağanüstü gelişmeler sunuyor. M2 Max çipli Mac Studio, önceki nesil Mac Studio’dan yüzde 50’ye kadar, Intel tabanlı en güçlü 27 inç iMac’ten ise 4 kat daha hızlı. Ayrıca, 12 çekirdekli CPU’ya, 38 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen GPU’ya ve 400 GBps bellek bant genişliğiyle 96 GB’a kadar birleşik belleğe sahip.

M1 Max çipli Mac Studio ile karşılaştırıldığında M2 Max çipli Mac Studio:

  • After Effects kullanan hareketli grafik tasarımcılarının yüzde 50’ye kadar daha hızlı render almasını sağlıyor.
  • Geliştiricilerin Xcode ile yeni uygulama sürümlerini yüzde 25’e kadar daha hızlı bir performansla, ışık hızında oluşturmasına olanak tanıyor.

M2 Ultra çipli Mac Studio, Mac’in performansını yeni boyutlara taşıyor. M2 Ultra, M2 Max’ten iki kat fazla performans ve beceri ile Apple’ın şimdiye kadarki en büyük ve yetenekli system on a chip (SoC) mimarisi unvanını alıyor. M2 Ultra çipli Mac Studio, önceki nesil M1 Ultra çipli Mac Studio’dan 3 kata kadar, Intel tabanlı en güçlü 27 inç iMac’ten ise 6 kata kadar daha hızlı. Ayrıca, iş istasyonu kalitesinde performans için 24 çekirdekli CPU’ya, 76 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen GPU’ya ve 800 GBps bellek bant genişliğiyle 192 GB’a kadar birleşik belleğe sahip.

M1 Ultra çipli Mac Studio ile karşılaştırıldığında M2 Ultra çipli Mac Studio:

  • Octane kullanan 3D sanatçılarının 3 kata kadar daha hızlı render almasını sağlıyor.
  • DaVinci Resolve kullanan renk uzmanlarının videoları öncekinden yüzde 50’ye kadar daha hızlı işlemesine imkan tanıyor.

Mac Studio: Gelişmiş Bağlantı Seçenekleri

Profesyonellerin kolayca erişebileceği çok geniş bağlantı seçeneklerine sahip yeni Mac Studio şimdi daha yüksek bant genişlikli HDMI bağlantısı sayesinde 8K’ya kadar çözünürlüğe ve 240 Hz kare hızlarına olanak tanıyor. M2 Ultra çipli Mac Studio, 100 milyonun üzerinde piksele güç sağlayarak altı adede kadar Pro Display XDR’ı destekliyor ve profesyonel iş akışları için daha fazla ekran alanı sağlıyor. Üstelik şimdi gelişmiş yerleşik kablosuz bağlantı teknolojileri de içeriyor. Wi-Fi 6E önceki nesle kıyasla iki kata kadar daha hızlı indirme hızlarına ulaşırken, Bluetooth 5.3 teknolojisi ise kullanıcıların en yeni Bluetooth aksesuarlarına bağlanmasına imkan veriyor. Mac Studio’nun arkasında dört adet Thunderbolt 4 bağlantı noktası, bir adet 10 Gb Ethernet bağlantı noktası, bir adet gelişmiş HDMI bağlantı noktası ve iki adet USB-A bağlantısı noktası bulunuyor. Ayrıca ön tarafındaki iki adet USB-C bağlantı noktası ve bir adet SD kart yuvasıyla fotoğraf ve videolar kolayca aktarılabiliyor.

Mac Pro, Apple Çipe Kavuşuyor

M2 Ultra çipin çığır açan performansıyla PCIe genişletme yuvasının çok yönlülüğünü bir araya getiren Mac Pro, en zorlu iş akışlarını bir üst seviyeye taşıyor. Intel tabanlı Mac Pro’nın yapılandırma seçenekleri en az 8 çekirdekli CPU ile başlarken şimdi her Mac Pro, Apple’ın en güçlü 24 çekirdekli CPU’su ve 76 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen GPU ile sunuluyor. Üstelik en düşük kapasiteli model şimdi iki kat daha fazla belleğe ve SSD depolama alanına sahip. Yeni Mac Pro, 800 GBps birleşik bellek bant genişliğine sahip 192 GB’a kadar devasa birleşik bellekle de yapılandırılabiliyor. Yani en gelişmiş iş istasyonu grafik kartlarından çok daha fazla bellek sunuyor. Şimdi her Mac Pro, bir yerine tam yedi adet yerleşik Afterburner kartın performansına sahip. Üstelik M2 Ultra çipli Mac Studio’daki sektör lideri media engine’ın aynısını içeriyor. Her iki model de benzersiz bir performansla 22 adet 8K ProRes video akışını oynatabiliyor.

Intel tabanlı Mac Pro ile kıyaslandığında M2 Ultra çipli Mac Pro:

  • Videolar için kod dönüştürme ve 3D simülasyonlar gibi zorlu profesyonel iş akışlarının 3 kata kadar daha hızlı çalıştırılmasını sağlıyor.
  • Video mühendislerinin altı adet video G/Ç kartı kullanarak tek bir makinede 24 adet 4K kamera çekimini aktarmasına ve gerçek zamanlı olarak ProRes formatında kodlamasına olanak tanıyor.

Mac Pro: PCIe Genişletme Yuvasıyla Gelen Çok Yönlülük

Yeni Mac Pro, iş akışlarında dahili genişletme seçeneklerine ve M2 Ultra’nın performansına ihtiyaç duyan profesyoneller için Apple çipi PCIe yuvasıyla buluşturuyor. Mac Pro, altı adedi önceki nesle kıyasla 2 kat daha hızlı olan 4. nesil PCIe teknolojisini destekleyen boş genişletme yuvası olmak üzere, toplamda yedi adet PCIe yuvası içeriyor. Böylece kullanıcılar Mac Pro’yu ihtiyaç duydukları kartlarla özelleştirebiliyor. Mac Pro, dijital sinyal işleme (DSP) kartlarına ihtiyaç duyan ses profesyonellerinin, profesyonel kamera ve monitörlere bağlanmak için seri dijital arayüz (SDI) G/Ç kartlarına ihtiyaç duyan video profesyonellerinin ve ek ağ ve depolamaya ihtiyaç duyan kullanıcıların sistemlerini özelleştirip genişletmesine, böylece en zorlu iş akışlarında sınırları zorlayabilmesine olanak tanıyor.

Mac Pro: Gelişmiş Bağlantı Seçenekleri

Mac Pro’nun geniş bağlantı seçenekleri, sayısı önceki nesilden iki kat daha fazla olan sekiz adet (altısı arkada, ikisi üstte) yerleşik Thunderbolt 4 bağlantı noktasıyla şimdi daha da iyi. Yeni Mac Pro, hızlı kablosuz bağlantı için Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.3 teknolojilerinin yanı sıra altı adede kadar Pro Display XDR’ı destekliyor. Ek olarak Mac Pro’da üç adet USB-A bağlantı noktası, 8K’ya kadar çözünürlüğü ve 240 Hz kare hızlarını destekleyen daha yüksek bant genişlikli iki adet HDMI bağlantı noktası, iki adet 10 Gb Ethernet bağlantı noktası ve yüksek empedanslı kulaklıkları destekleyen bir adet kulaklık jakı bulunuyor.