iOS 17 ile iPhone şimdi daha kişisel ve kullanıcı dostu


Apple, büyük bir yazılım güncellemesi içeren iOS 17’yi duyurdu. iOS 17 ile Telefon, FaceTime ve Mesajlar uygulamaları daha gelişmiş bir iletişim deneyimi sunuyor, AirDrop ile paylaşım yapmak daha kolay hale geliyor ve daha akıllı veri girişi ile yazma hızı ve doğruluğu artıyor. iOS 17 ayrıca yeni deneyimler de içeriyor: Günlük uygulaması kullanıcıların minnet duydukları anları kaydetmelerini kolaylaştırıyor ve Beklemede özelliği iPhone yatay konumda dik durarak şarj edilirken bir bakışta göz atılabilecek bilgiler görüntülemenin yeni bir yolunu sunuyor.

iOS 17’nin geliştirici beta sürümü developer.apple.com adresinde Apple Geliştirici Programı üyelerine, halka açık beta sürümü ise gelecek ay Apple Beta Yazılım Programı aracılığıyla beta.apple.com adresinde kullanıcılarla buluşacak. iOS 17, bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

Telefon Deneyiminde Büyük Güncellemeler

Telefon uygulaması iPhone deneyiminin kalbinde yer alıyor. Büyük bir güncelleme yapılan Telefon uygulamasındaki yeni Kişi Posterleri özelliği, kişiselleştirilebilen posterler sayesinde kullanıcıların kendilerini ifade etmeleri için yeni bir yol sunuyor. Kullanıcılar posterlerin nasıl görüneceğini özelleştirebiliyorlar. Fotoğraflar veya Memoji’lerde göz alıcı işlemler yapabiliyor, dikkat çekici tipografiler ve yazı tipi renkleri seçebiliyorlar. Böylece gelen aramalar yepyeni bir görünüm kazanıyor. Ayrıca, Kişi Posterleri üçüncü taraf arama uygulamalarında da kullanılabilecek.

Live Voicemail, kullanıcıların bir sesli mesajın dökümünü gerçek zamanlı okuyabilmelerini sağlıyor. Böylece kullanıcıya arayan kişi mesaj bırakırken telefonu açma seçeneği sunuyor. İletişim operatörlerinin istenmeyen olarak belirlediği aramalar Live Voicemail olarak görünmek yerine doğrudan reddediliyor. Neural Engine’ın gücünden yararlanan Live Voicemail dökümlerinin tüm işlemleri aygıt içinde gerçekleştiriliyor ve tamamen gizli kalıyor.

FaceTime’a Sesli ve Görüntülü Mesajlar, Tepkiler ve Apple TV Desteği Ekleniyor

FaceTime şimdi sesli ve görüntülü mesajları destekliyor. Bu sayede kullanıcılar müsait olmayan bir kişiyi aradıklarında daha sonra görmesi için mesaj paylaşabiliyorlar.

FaceTime aramaları kalpler, balonlar, havai fişekler, lazer ışınları ve yağmur gibi çeşitli Tepkiler ile daha da etkileyici hale geliyor. Yeni efektler basit hareketlerle etkinleştirilebiliyor ve üçüncü taraf görüntülü arama uygulamalarında da kullanılabiliyor.

Apple TV 4K’da yapılan heyecan verici güncelleme sayesinde FaceTime şimdi evdeki en büyük ekranda da kullanılabiliyor. Süreklilik Kamerası sayesinde kullanıcılar doğrudan Apple TV’den görüntülü arama başlatabiliyor veya iPhone’larında yaptıkları bir aramayı Apple TV’ye aktararak arkadaşlarını ve ailelerini televizyonda görebiliyor. Ana Sahne özelliğiyle kullanıcılar odanın içinde gezinirken bile mükemmel kadraja sahip oluyor.

Mesajlar Uygulamasında Yepyeni Bir Görünüm ve Büyük Güncellemeler

Mesajlar uygulaması iOS 17 ile önemli güncellemeler alıyor. Yeni emoji çıkartmaları ve nesneleri fotoğraflardan kaldırarak oluşturulan Live Stickers ile yepyeni bir çıkartmalar deneyimi içeriyor. Kullanıcılar efektler ekleyerek Live Sticker’ları daha canlı hale getirebiliyor. Ayrıca klavyedeki yeni bir bölmede kullanıcının tüm çıkartmaları tek bir yerde toplanıyor. Böylece iOS’teki tüm çıkartmalara daha kolay erişim sağlanıyor.

Yeni Mesajlar uygulaması, kullanıcıların iletişim kurma biçimini zenginleştiriyor. Artık tek bir dokunuşla erişilen genişletilebilir menü ile iMessage uygulamalarını görüntülemek mümkün. Böylece Mesajlar uygulaması daha sade bir görünüme kavuşuyor. Arama özelliği şimdi arama filtreleri sayesinde daha güçlü ve hassas sonuçlar sunuyor. Kullanıcılar tam olarak aradıkları şeyi bulmak için, bir arama yapmaya başladıktan sonra yeni filtreler ekleyerek sonuçları daraltabiliyor. Yeni bir ok stili, kullanıcının sohbette kaldığı noktayı gösteriyor ve satır içi yanıt vermek için bir metin balonunu kaydırmak yeterli oluyor. Kullanıcı konumunu paylaşırsa, konum sohbet içinde gerçek zamanlı güncelleniyor. Sesli mesaj gönderirken otomatik olarak mesaj dökümü oluşturuluyor, böylece mesajı alan kullanıcı hemen mesajın dökümünü okumayı veya daha sonra sesli mesajı dinlemeyi seçebiliyor.

Mesajlar uygulamasında son derece önemli bir özellik daha kullanıma sunuluyor: Check In özelliği sayesinde kullanıcı bir aile üyesine veya arkadaşına gideceği yere güvenli bir şekilde ulaştığını bildirebiliyor. Kullanıcı bir Check In başlattıktan sonra, arkadaşı veya aile üyesi kullanıcı varış noktasına ulaştığında otomatik olarak bildirim alıyor. Kullanıcı varış noktasına doğru ilerlemiyorsa, aygıtın konumu, pil şarj düzeyi ve hücresel bağlantı durumu gibi kullanışlı bilgiler geçici olarak seçilen iletişim kişisiyle paylaşılıyor. Ayrıca paylaşılan tüm bilgiler uçtan uca şifreleniyor.

AirDrop ve NameDrop ile Daha Kolay Paylaşım İmkanı

Saniyeler içinde bir arkadaşa fotoğraf göndermeyi veya bir iş arkadaşıyla dosya paylaşmayı kolay hale getiren AirDrop, iOS 17 ile paylaşmanın yeni yollarını sunuyor. NameDrop, kullanıcıların iPhone’larını veya bir iPhone ile bir Apple Watch’u bir araya getirerek iletişim bilgilerini kolayca paylaşabilmelerini sağlıyor. Kullanıcılar, birbirlerine yakınken iPhone aygıtları arasında aynı şekilde içerik de paylaşabiliyor veya müzik dinlemek, film izlemek ya da oyun oynamak için SharePlay’i başlatabiliyorlar.

Otomatik Düzeltme ve Dikte Özelliklerinde Yapılan İyileştirmeler Daha Akıllı Veri Girişi Sağlıyor

Otomatik Düzeltme özelliğinde sözcük tahmini için transformer dil modeli ile yapılan kapsamlı güncelleme sayesinde, yazma deneyimi ve doğruluğu her seferinde daha da iyileşiyor. Transformer dil modeli, aygıt içi yapay öğrenme teknolojilerinden yararlanan son teknoloji bir dil modeli. Ayrıca, yenilenen tasarım ile Otomatik Düzeltme daha iyi yazma desteği sunuyor ve cümle düzeyindeki otomatik düzeltmeler daha fazla sayıda dil bilgisi hatasını düzeltebiliyor. Yazı yazarken sunulan metin tahmini önerileri ile sözcük eklemek veya cümleleri tamamlamak boşluk çubuğuna dokunmak kadar kolay hale geliyor ve metinleri hiç olmadığı kadar hızlı girmek mümkün oluyor. Yeni bir konuşma algılama modelinden yararlanan Dikte özelliği ise daha da doğru çalışıyor.

Beklemede Özelliği, iPhone Şarj Olurken Bir Bakışta Göz Atılabilecek Bilgiler Gösteriyor

iOS 17, Beklemede özelliğini kullanıma sunuyor. Beklemede, iPhone yatay konumda dik durarak şarj olurken kullanıcıların uzaktan bir bakışta göz atabilecekleri bilgiler içeren bir tam ekran deneyimi sunuyor. Komodin, mutfak tezgahı veya masada kullanmak için ideal olan Beklemede özelliği, çeşitli saat stilleri, favori fotoğraflar veya araç takımlarıyla kişiselleştirilebiliyor. Ayrıca, doğru zamanda doğru araç takımlarını gösteren Akıllı Gruplamalar da kullanılabiliyor. Daha büyük bildirimler, Canlı Etkinlikler, Siri ve gelen aramalar desteği sayesinde Beklemede özelliği, uzaktan bakıldığında iPhone’u daha da kullanışlı hale getiriyor. iPhone MagSafe ile şarj olurken Beklemede özelliği kullanıcının tercih ettiği görünümü anımsıyor. Beklemede özelliğini açmak da çok kolay; ekrana dokunmak yeterli. Ve Hep Açık ekrana sahip iPhone 14 Pro ile her zaman kullanmak mümkün.

Günlük Uygulaması ile Hayatın İyi Anlarını Takdir Etmenin Yeni Bir Yolu

Günlük, daha iyi hissetmelerini sağlamak için iPhone kullanıcılarının günlük tutarak derinlemesine düşünmelerine ve minnet duymalarına yardımcı olan yeni bir uygulama. Aygıt içi yapay öğrenme teknolojileriyle oluşturulan kişiselleştirilmiş öneriler, kullanıcıların günlük girişlerine ilham kaynağı olabiliyor. Fotoğraflar, kişiler, yerler ve antrenmanlar gibi son etkinliklerden akıllı bir şekilde derlenen öneriler, günlük girişine başlamayı kolaylaştırıyor ve planlanan bildirimler kullanıcının günlük tutma alışkanlığı edinmesine yardımcı oluyor. Günlük uygulaması, uygulamayı kilitleme imkanı, işlemlerin aygıt içinde yapılması ve uçtan uca şifreleme gibi özelliklerle kullanıcının gizliliğinin korunacağı ve Apple dahil hiç kimsenin kullanıcıya ait girişlere erişemeyeceği şekilde tasarlandı. Yeni Günlük Önerileri API’ı ile geliştiriciler günlük önerilerini kendi uygulamalarına da ekleyebilecekler.