Karşınızda Apple Watch için bir dönüm noktası: watchOS 10


Apple, watchOS 10’un ön tanıtımını yaptı. Yepyeni bir yaklaşımla geliştirilen watchOS 10, Apple Watch kullanıcılarının yeniden tasarlanan uygulamalar sayesinde bilgiye hızla erişmesini ve yeni Akıllı Gruplama özelliğiyle ilgili araç takımlarını ihtiyaç duyduklarında görebilmesini sağlıyor. Ayrıca bu özelliklere yeni ve eğlenceli saat kadranları eşlik ediyor. Bisikletçiler yeni ölçümlere ve Antrenman Görünümlerine kavuşmanın yanı sıra güç ölçerlere, hız ve kadans sensörlerine Bluetooth ile bağlanabiliyor. Yeni Pusula Ara Noktaları ve Harita özellikleri de doğa yürüyüşçülerine yardımcı oluyor. Farkındalık uygulaması zihin sağlığını destekleyici yeni araçlar sunuyor.

watchOS 10’un geliştirici beta sürümü developer.apple.com adresinde Apple Geliştirici Programı üyelerine, halka açık beta sürümü ise gelecek ay Apple Beta Yazılım Programı aracılığıyla beta.apple.com adresinde kullanıcılarla buluşacak. watchOS 10, bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

Yeni Tasarım Dili ve Kullanım Şekli

watchOS 10, yeniden tasarlanan uygulamalarıyla bir bakışta daha fazla bilgi sunuyor. İçeriklerde gezinmek ve bu içeriklere hızlıca erişmek için de yepyeni yollar sağlıyor.

Hava Durumu, Borsa, Ev, Harita, Mesajlar ve Dünya Saati gibi Apple Watch uygulamaları şimdi Apple Watch ekranından daha fazla yararlanarak bir bakışta daha fazla bilgiye ulaştırıyor. Apple Watch’taki Aktivite uygulaması ve iPhone’daki Fitness uygulaması günlük hareket takibini daha fazla ayrıntı, paylaşıma yönelik yenilikler, yeniden tasarlan kupa vitrini ve Apple Fitness+ antrenör ipuçlarıyla daha da kolaylaştırıyor.

Yeni Akıllı Gruplama, kullanıcının bağlamına göre belirlenen ve tüm saat kadranlarında Digital Crown’u döndürerek görülebilen güncel bilgilerle dolu araç takımlarını içeriyor. Örneğin, Akıllı Gruplama ile sabahları Hava Durumu uygulamasından günlük tahminler veya seyahat ederken Cüzdan uygulamasındaki biniş kartları görülebiliyor. Takvimler ve Anımsatıcılar yaklaşan toplantıları veya işleri göstermek için üstte toplanıyor ve o an çalışan Podcast’ler ve benzer uygulamalar da kolay erişim için üste taşınıyor. Akıllı Gruplama kullanıcıların önem verdikleri bilgilere hızla erişmesini sağlarken Portreler gibi harika saat kadranlarını da keyifle kullanmalarına imkan veriyor.

Geliştiriciler de uygulamalarını güncellemek için yeni tasarım dilinden yararlanabiliyor. Örneğin, Streaks uygulaması ilerlemeyi göstermek ve görevlere kolayca erişim sağlamak için tüm ekrandan yararlanıyor. NBA uygulaması tuttuğunuz takımı kendi renkleriyle ve yeni maç ayrıntılarıyla daha kapsamlı bir şekilde takip etme olanağı sunuyor. Waterllama’nın yeni tasarımıyla kullanıcılar Digital Crown’u çevirerek son yedi günde içtiği su miktarına hızla göz atabiliyor.

Herhangi bir uygulamadayken yan düğmeye basarak Denetim Merkezi’ne her zaman hızla ve kolaylıkla erişilebiliyor. Digital Crown’a iki kez basıldığında da son kullanılan uygulamaya geri dönülüyor.

Yeni Kadranlar

watchOS 10 iki yeni sanatsal ve eğlenceli saat kadranıyla geliyor: Palet ve Snoopy. Palet saat kadranı, saati çeşitli renklerdeki üç farklı katman ile gösteriyor. Saat değiştikçe ekrandaki renkler de değişiyor.

Sevilen karikatür serisi Peanuts; Snoopy ve Woodstock’un yer aldığı yeni bir saat kadranıyla Apple Watch’ta hayat buluyor. Karakterler akrep ve yelkovanla etkileşime girip oynuyor, bölgedeki hava koşullarına tepki veriyor veya kullanıcı antrenman yaparken harekete geçiyor.

Bisiklet

Apple Watch; otomatik Antrenman anımsatıcıları, elektronik bisiklet kalorimetrisi ve Düşme Algılama gibi özellikleriyle bisikletçiler için muhteşem bir aygıt. watchOS 10 bu popüler aktiviteyi yeni ölçümler, görünümler ve deneyimlerle daha da ileriye taşıyor.

watchOS 10 ile Apple Watch’tan bir bisiklet antrenmanı başlatıldığında, bu antrenman iPhone’da otomatik olarak bir Canlı Etkinlik şeklinde gösteriliyor. Üzerine dokunulduğunda da tam ekrandan yararlanmaya başlıyor. Kalp Atış Hızı Bölgeleri, Yükseklik, Yarış Güzergâhı, Özel Antrenmanlar ve yeni Bisiklet Sürme Hızı görünümü gibi Antrenman Görünümleri iPhone’un ekran boyutuna uygun hale getirildi. Böylece sürüş sırasında bisiklete monte edilen iPhone üzerinden bu görünümlere rahatlıkla erişilebiliyor.

Apple Watch şimdi güç ölçerler, hız sensörleri ve kadans sensörleri gibi Bluetooth özellikli bisiklet aksesuarlarına otomatik olarak bağlanabiliyor. Bu sayede bisiklet sürme gücü (watt) ve kadans (RPM) gibi yepyeni ölçümlere ve Güç Bölgeleri gibi ekstra Antrenman Görünümlerine erişilebiliyor. Bluetooth bağlantısı İç ve Dış bisiklet antrenmanlarının yanı sıra GymKit için de destekleniyor.

Apple Watch sensörlerinden ve bağlı güç ölçerlerden alınan verileri bir araya getiren yeni algoritmalar, kullanıcının teorik olarak bir saat boyunca koruyabileceği en yüksek bisiklet sürme yoğunluğunu gösteren Fonksiyonel Eşik Gücünü (FTP) tahmin edebiliyor. Apple Watch, FTP verisini kullanarak kişiye özel Güç Bölgelerini hesaplıyor. Kullanıcılar hangi güç bölgesinde olduklarını, her bölgede ne kadar zaman geçirdiklerini kolaylıkla görebiliyor. Bu özellik performansı artırmak için etkili ve popüler bir yöntem sunuyor.

Doğa Yürüşüyü

Apple Watch’taki Pusula uygulaması doğa keşifleri için kullanışlı bir araç. watchOS 10 ile birlikte Pusula uygulaması otomatik olarak iki yeni tür ara nokta oluşturuyor. Son Hücresel Bağlantı Ara Noktası hücresel bağlantının olacağı son yeri tahmin ediyor. Bu da mesajları kontrol etmek veya arama yapmak için kolaylık sağlıyor. Acil durumlar için de Son Acil Durum Araması Ara Noktası aygıtın rota üzerinde herhangi bir iletişim operatörünün ağına en son nerede bağlandığını tahmin ederek acil arama yapma imkanı veriyor.

Yeni Yükseklik görünümü, rota hazırlarken altimetre verisini kullanarak kayıtlı ara noktaların üç boyutlu bir görüntüsünü sunuyor. Apple Harita uygulaması kontur çizgilerine, tepe gölgelerine, yükseklik ayrıntılarına ve ilgi çekici noktalara yer veren yeni bir topoğrafik harita içeriyor. Bu özellik ilk olarak ABD’de kullanıma sunulacak. Kullanıcılar ayrıca yakındaki patikaları ve başlangıçlarını uzunluk, tür ve zorluk gibi ayrıntılı bilgiler içeren yer kartlarıyla arayabiliyor.

Zihin Sağlığı

Zihin sağlığı fiziksel sağlık kadar önemli. Araştırmalar ruhsal durumu yansıtmanın duygusal farkındalık ve dayanıklılık oluşturmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. watchOS 10’daki Farkındalık uygulaması ile kullanıcılar anlık duygularını ve günlük ruh halini gizli bir şekilde kolayca kaydedebiliyor. Kullanıcılar Digital Crown’u döndürerek etkileyici çok boyutlu şekiller arasından kendilerini en çok etkileyeni seçip nasıl hissettiklerini ve yaşadıkları duyguları anlatabiliyor.

iOS 17 ve iPadOS 17’deki Sağlık uygulamasında kullanıcılar; çağrışım veya uyku ya da egzersiz gibi yaşam tarzına dayalı etkenlerin ruh hâllerine nasıl katkıda bulunabileceğini değerli analizler aracılığıyla görebiliyor. Ayrıca, kliniklerde depresyon ve anksiyete değerlendirmeleri için sıklıkla kullanılan yöntemlere Sağlık uygulamasından da kolayca erişilebiliyor. Böylece kullanıcılar kendi risk seviyelerini belirleyip bölgelerindeki mevcut kaynaklarla iletişime geçebiliyor, doktorlarıyla paylaşmak için bir PDF dosyası hazırlayabiliyor.

Göz Sağlığı

Miyopi dünya genelinde en yaygın şekilde karşılaşılan görme bozukluğu. International Myopia Institute, miyopi riskini azaltmak için çocukların her gün en az 80 ila 120 dakikayı dışarıda geçirmesini öneriyor. watchOS 10 ile Apple Watch, ortam ışığı sensörünü kullanarak gün ışığında geçirilen süreyi ölçebiliyor. Kullanıcılar bu bilgileri iPhone veya iPad’deki Sağlık uygulamasından görebiliyor.
Gün ışığında geçirilen süre her yaştan kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığı için ekstra fayda da sağlayabiliyor. Ayrıca, Kendi iPhone’u olmayan çocuklar Aile Ayarları ile Apple Watch’larını ebeveynlerinin iPhone’uyla eşleştirebiliyor. Böylece anne babalar çocuklarının gün ışığında geçirdiği süreyi görebiliyor.

Bir aygıta veya kitaba yakından bakmak da miyopi için risk faktörleri arasında gösteriliyor. Yeni Ekran Mesafesi özelliği, iPad ve iPhone’da Face ID’ye güç veren TrueDepth kameradan yararlanıyor. Aygıtlar uzun süre boyunca 30 cm’den daha yakın mesafede tutulduğunda kullanıcılara aygıtları uzaklaştırması öneriliyor.

Aygıtlar parola, Touch ID veya Face ID ile kilitli olduğunda, zihin ve göz sağlığı verileri dahil, Sağlık uygulamasında bulunan tüm veriler şifreleniyor.