Apple, Apple Watch Ultra 2’yi tanıttı


Apple, Apple’ın en yetenekli ve dayanıklı akıllı saatini yeni özelliklerle buluşturan ve çevre üzerindeki etkileri en aza indirme konusunda önemli bir dönüm noktasına ulaşan Apple Watch Ultra 2’yi tanıttı. Apple Watch Ultra 2, kullanıcıların Ultra’da sevdikleri tüm özelliklerin yanı sıra yeni ve güçlü S9 SiP’e, sihirli ve yeni bir çift dokunuş hareketine, Apple’ın şimdiye dek en parlak ekranına, genişletilmiş rakım aralığına, aygıt içi Siri’ye, iPhone için Tam Konum Bulma özelliğine ve su sporları için gelişmiş özelliklere sahip. Apple Watch Ultra 2; yeniden tasarlanan uygulamalar, yeni Akıllı Gruplama özelliği, yeni bisiklet sürme deneyimleri, açık hava keşiflerine yardımcı olacak özellikler ve Modüler Ultra adlı yeni bir özel saat kadranı sunan watchOS 10 sürümüyle geliyor. Tüm bu yeni gelişmelerle birlikte Apple Watch Ultra 2, normal kullanımda 36 saatlik aynı pil ömrüne sahip ve Düşük Güç Modu’nda 72 saate kadar kullanım imkanı sunuyor.

39.999 TL fiyat etiketine sahip olan Apple Watch Ultra 2, 22 Eylül Cuma gününden itibaren sipariş edilebilecek ve 29 Eylül Cuma gününden itibaren satışa sunulacak.

Yeni ve Güçlü S9 SiP

Apple Watch Ultra 2, Apple’ın yepyeni ve özel S9 SiP çipinden güç alıyor. Apple’ın şimdiye kadarki en güçlü saat çipi; sistem genelindeki iyileştirmelerin yanı sıra yeni bir çift dokunuş hareketi ve sağlık verilerine gizli ve güvenli bir şekilde erişip bunları kaydedebilen aygıt içi Siri gibi yepyeni özellikler sunuyor. Apple Watch Ultra 2 aynı zamanda, yapay öğrenme görevlerini ilk Apple Watch Ultra’dan iki kata kadar daha hızlı işleyebilen 4 çekirdekli yeni bir Neural Engine’a sahip.

Çift Dokunuş Hareketi

Apple Watch; dokunma, kaydırma, bileği kaldırma gibi hareketlerin yanı sıra üzerini kapatarak sessize al, Digital Crown ve Taptic Engine gibi inovasyonlar ile kullanım kolaylığı sunuyor. Yeni bir çift dokunuş hareketiyle kullanıcılar, ekrana dokunmadan ve yalnızca tek ellerini kullanarak Apple Watch Ultra 2’yi kolayca kontrol edebiliyor. Kullanıcılar saatin takılı olduğu ellerinin işaret ve başparmaklarını birbirine iki kez dokundurduğunda Apple Watch Ultra 2’deki en yaygın işlemlerden birçoğunu hızla ve kolayca gerçekleştirebiliyor. Çift dokunuş aynı zamanda saat kadranında Akıllı Gruplama’yı da başlatıyor. Sonraki bir çift dokunuş hareketi ise araç takımları arasında kaydırmaya olanak tanıyor.

 

Apple, Apple Watch Ultra 2'yi tanıttı (1)

Çift dokunuş hareketi bir uygulamadaki ana düğmeyi kontrol ediyor ve bir sayacı durdurmak, müzik çalıp duraklatmak veya bir alarmı ertelemek için kullanılabiliyor. Bu hareketle aramaları yanıtlayıp sonlandırmak, Apple Watch’ta Kamera Kumandası ile fotoğraf çekmek ve hatta Pusula uygulamasında yeni Yükseklik görünümüne geçiş yaparak kayıtlı ara noktaların göreceli yüksekliğini görmek mümkün.

Bu yeni çift dokunuş hareketi; ivmeölçer, jiroskop ve optik kalp sensöründen aldığı verileri yeni bir yapay öğrenme algoritmasından yararlanarak işleyen, Apple Watch Ultra 2’deki daha hızlı Neural Engine ile mümkün hale geliyor. Algoritma, işaret parmağı ve başparmakla çift dokunuş hareketi gerçekleştirildiği sıradaki hassas bilek hareketlerinin benzersiz yapısını ve kan akışındaki değişiklikleri tespit ediyor. Çift dokunuş hareketi, önümüzdeki ay içinde bir yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak.

Apple, Apple Watch Ultra 2'yi tanıttı (2)

Daha Parlak Ekran

Yeni bir gelişmiş ekran mimarisi, Apple Watch Ultra 2’nin maksimum parlaklığını Apple Watch Ultra’nın ilk neslinden yüzde 50 daha parlak olacak şekilde 3000 nite taşıyor ve rahatsız edici güneş ışığında okumayı kolaylaştırmak için Apple’ın tasarladığı şimdiye dek en parlak ekranı sunuyor. Ekran parlaklığı, karanlık odalarda ve günün erken saatlerinde yakındaki kişileri rahatsız etmemek için bir nite kadar düşürülebiliyor. El Feneri de yeni ekran mimarisinden yararlanıyor; Digital Crown’u döndürmek parlaklığı geçici olarak iki kat artırarak yolunuzu daha iyi aydınlatıyor.

Apple, Apple Watch Ultra 2'yi tanıttı (3)

En Zorlu Koşullar İçin Test Edildi

Apple Watch Ultra 2, en zorlu koşullar düşünülerek tasarlanmıştır ve en alçak vadileri keşfedebilmeniz için deniz seviyesinin 500 metre altından dünyanın en yüksek zirvelerine çıkabilmeniz için 9000 metreye kadar olan, Apple ürünleri arasındaki en geniş rakım aralığında kullanım için test edilmiştir.

Sağlık Verilerine Erişip Bunları Kaydedebilen Aygıt İçi Siri

Apple Watch’ta ilk kez Siri istekleri aygıtta işlenebiliyor. Siri, internetten bilgi alınmasını gerektirmeyen antrenman başlatma veya sayaç ayarlama gibi isteklerde kablosuz veya hücresel ağlara ihtiyaç duymuyor. Böylece daha hızlı ve güvenilir yanıtlar veriyor. Üstelik güçlü Neural Engine, dikte doğruluğunu yüzde 25’e kadar artırıyor.

Aygıtta işleme gizli ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Üstelik sağlık ve fitness ile ilgili sorgular söz konusu olduğunda Siri şimdi Sağlık uygulamasındaki verilere erişmek için kullanılabiliyor. Örneğin, kullanıcılar önceki gece kaç saat uyuduklarını veya Aktivite halkalarını tamamlama durumlarını sorabiliyor, koşu (dış) ya da bisiklet antrenmanı başlatabiliyor veya hiç ağ bağlantısı olmadığı halde bile yalnızca seslerini kullanarak ara nokta ayarlama gibi isteklerde bulunabiliyor. Üstelik kullanıcılar Apple Watch Ultra 2’de ağırlık, vücut sıcaklığı, menstrüasyon ve aldıkları ilaçlar gibi sağlık verilerini kaydetmek için de Siri’yi istek gönderebiliyor.

Tam Konum Bulma

Apple Watch’u kullanarak iPhone’un yerini bulabilmek kullanıcıların sevdiği bir özellik. Şimdi ikinci nesil Ultra Geniş Bant çipe sahip S9 SiP, aynı UWB çipe sahip iPhone 15 ailesinde Tam Konum Bulma’yı mümkün kılıyor. Tam Konum Bulma özelliği, iPhone’ları farklı bir odada olduğunda veya kullanıcılar dalıştan sonra aygıtı nereye koyduklarını hatırlamadığında bile kayıp aygıtın bulunması için uzaklık ve yönün yanı sıra görsel, dokunsal ve sesli yönlendirme de sağlıyor.