Apple, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ı tanıttı


Apple, sektörün ilk renkle işlenmiş, etkileyici dokulu mat arka camına ve kenarları konturlu alüminyum kasaya sahip iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modellerini tanıttı. Her iki model de kullanıcıların yaşamlarındaki her anı muhteşem şekilde fotoğraflamaları için tasarlanan gelişmiş Dynamic Island kamera sistemine sahip. Güçlü 48 MP Ana Kamera son derece yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyor ve yeni 2 kat Telefoto seçeneğiyle kullanıcılara sanki üçüncü bir kamera da varmış gibi toplamda üç ayrı optik zoom seviyesi sunuyor. iPhone 15 serisi ayrıca kullanıcıları yeni nesil portrelerle tanıştırıyor. Harika ayrıntılarla dolu ve loş ışıkta muhteşem performans gösteren portreler çekmek şimdi daha da kolaylaşıyor. Apple’ın yenilikçi uydu altyapısından yararlanan Yol Yardımı Desteği ile kullanıcılar telefon şebekesi dışındayken araçlarıyla ilgili bir sorun yaşadıklarında uydu üzerinden AAA hizmetine bağlanabiliyor. A16 Bionic çipin kanıtlanmış güçlü performansı, USB-C konnektörü, Bul uygulamasında arkadaşlarınızı görebilmek için Tam Konum Bulma ve sektör lideri dayanıklılık özellikleri ile iPhone 15 ve iPhone 15 Plus büyük bir ilerleme kaydediyor.

49.999 TL başlangıç fiyat etiketine sahip olan iPhone 15 ve 56.999 TL başlangıç fiyat etiketine sahip olan iPhone 15 Plus, 15 Eylül Cuma gününden itibaren sipariş edilebilecek ve 22 Eylül Cuma gününden itibaren satışa sunulacak. iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, pembe, sarı, yeşil, mavi ve siyah olmak üzere beş yeni etkileyici renk seçeneğiyle sunuluyor.

Apple, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ı tanıttı (1)

Muhteşem ve Dayanıklı Tasarım, Gelişmiş Ekranla Birlikte

6.1 inç ve 6.7 inç ekran boyutu seçenekleriyle sunulan iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, önemli uyarılarla ve Canlı Etkinliklerle etkileşime girmenin yeni yolu olan Dynamic Island’a yer veriyor. Bu şık deneyim; kullanıcıların Harita uygulamasında bir sonraki dönüşü görebilmesi ve müziği kolayca kontrol edebilmesi için akıcı bir şekilde genişliyor ve içeriğe uyum sağlıyor. Ayrıca üçüncü taraf uygulamalarının entegre edilmesiyle birlikte kullanıcılar yemek siparişleri, araç paylaşımı, maç skorları ve seyahat planları gibi birçok konuda gerçek zamanlı bilgi alabiliyor. Super Retina XDR ekran; içerik izlemek, Apple Fitness+ antrenmanlarını online takip etmek ve oyun oynamak için harika. Maksimum piksel parlaklığı HDR’da şimdi 1600 nite ulaşıyor. Böylece HDR fotoğraflar ve videolar her zamankinden de iyi görünüyor. Güneşli günlerde ise açık havadaki maksimum piksel parlaklığı 2000 nite kadar çıkıyor. Bu da bir önceki nesilden iki kat daha yüksek parlaklık demek.

Her iki model de uzun süre dayanıklı olacak şekilde tasarlanan yeni, sofistike bir görünüme sahip. Bir akıllı telefonda ilk kez renkler arka cama işlendi ve ortaya beş muhteşem renk çıktı. Arka cam, önce optimize edilmiş çift iyon değişimi işlemiyle güçlendiriliyor, ardından nano kristal parçacıklarla cilalanıp lüks dokulu mat yüzeyi oluşturmak için işleniyor. Havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında alüminyumdan üretilen kasanın yeni konturlu kenarları kullanıcının elinde daha da hoş bir his bırakıyor. Ceramic Shield ön yüzey ise diğer tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam olmayı sürdürüyor. Suya ve toza karşı dayanıklı tasarımı ve sektör lideri dayanıklılık özellikleri ile iPhone, sağlamlığını ve değerini diğer tüm akıllı telefonlardan daha uzun süre koruyor. Üstelik iç tasarım sürekli güçlü performans sunarken onarımın kolay ve uygun fiyatlı olmasını sağlıyor.

Apple, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ı tanıttı (2)

Her Anı Süper Yüksek Çözünürlükte Yakalayan Güçlü Bir Kamera

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’taki gelişmiş kamera sistemi, kullanıcıların günlük yaşantılarını ve unutamayacağı anıları kaydetmesine yardımcı oluyor. 48 MP Ana kamera; dört pikselli sensör ve hızlı otomatik netleme için yüzde 100 Focus Pixels ile en ince ayrıntıları yakalayıp net fotoğraflar ve videolar çekiyor. Bilişimsel fotoğraf teknolojilerinin gücüyle Ana kamera, kullanıcılara varsayılan olarak yeni 24 MP süper yüksek çözünürlük sunuyor ve inanılmaz görüntü kalitesini depolamaya ve paylaşıma uygun kullanışlı bir dosya boyutuna sığdırıyor. Akıllı donanım ve yazılım entegrasyonu sayesinde, ekstra 2 kat Telefoto seçeneği kullanıcılara bir iPhone’daki çift kamera sisteminde ilk kez 0,5 kat, 1 kat ve 2 kat olmak üzere optik kalitede üç ayrı zoom seviyesi sunuyor.

Apple, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ı tanıttı (3)

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’taki yeni nesil portreler daha keskin ayrıntılar, daha canlı renkler ve loş ışıkta daha gelişmiş performans sunuyor. Kullanıcılar şimdi ilk kez, Portre moduna geçmeden de portreler çekebiliyor. iPhone, kadrajda bir insan, köpek veya kedi olduğunda veya kullanıcı görüntüyü netlemek için ekrana dokunduğunda derinlik bilgisini otomatik olarak topluyor. Daha sonra kullanıcılar fotoğraflarını iPhone, iPad veya Mac’teki Fotoğraflar uygulamasında etkileyici portrelere dönüştürebiliyor. Daha da fazla yaratıcı kontrol için kullanıcılar fotoğrafı çektikten sonra da odak noktasını ayarlayabiliyorlar. Gece çekimleri, Gece modundaki daha net ayrıntılar ve daha canlı renkler gibi yeniliklerle daha da iyi bir hal alıyor. Aydınlatma çok parlak veya düzensiz olduğunda yeni Akıllı HDR özelliği süjeleri ve arka planı daha gerçekçi ten renkleriyle yakalıyor, Fotoğraflar uygulamasında görüntülenirken vurguların daha parlak olmasını, orta tonların zenginleşmesini ve gölgelerin derinleşmesini sağlıyor. Bu gelişmiş HDR işleme özelliği ayrıca üçüncü parti uygulamalarda da kullanılabiliyor. Böylece görseller internette paylaşıldıklarında daha da iyi görünüyor. 48 MP Ana kamera, Ultra Geniş kamera ve TrueDepth ön kamera bu gelişmiş özelliklerden yararlanıyor.

A16 Bionic: Kanıtlanmış, Güçlü Performans

Hızlı ve verimli A16 Bionic çip kanıtlanmış performansını iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’a taşıyor. Dynamic Island, bilişimsel fotoğraf teknolojileriyle gelen özellikler ve daha fazlası bu performanstan güç alıyor. Yüzde 20 daha az güç kullanan iki adet yüksek performans çekirdeğine ve dört adet yüksek verimlilik çekirdeğine sahip 6 çekirdekli CPU, bir önceki nesilden daha da hızlı. Böylece hem yoğun görevlerin üstesinden daha kolay gelebiliyor hem de olağanüstü pil ömrü sunuyor. Yüzde 50 daha fazla bellek bant genişliğine sahip 5 çekirdekli GPU, online video izlerken ve oyun oynarken akıcı grafikler sunuyor. Yeni 16 çekirdekli Neural Engine saniyede yaklaşık 17 trilyon işlem yapabiliyor. Bu da iOS 17’deki Canlı Sesli Mesaj dökümleri gibi özellikler ve üçüncü taraf uygulama deneyimleri için çok daha hızlı yapay öğrenme işlemleri yapılmasını mümkün kılıyor. Aynı zamanda, gizlilik ve güvenlik için kritik önem taşıyan özellikler de Secure Enclave ile koruma altına alınıyor.

Güçlü Bağlantı Özellikleri

iPhone 15 serisi; şarj etmek, kalabalık yerlerde arkadaşları bulmak ve seyahat sırasında bağlantıda kalmak için yeni ve kullanışlı yollar getiriyor. Her iki model de şimdi şarj ve veri aktarımı için tüm dünyada kabul edilen USB-C konnektör standardını kullanıyor. Böylece iPhone, Mac, iPad ve güncellenen AirPods Pro tek bir kabloyla kolayca şarj edilebiliyor. Kullanıcılar ayrıca USB-C konnektörüyle iPhone’dan AirPods’u veya Apple Watch’u şarj edebiliyor. Her iki model de MagSafe ve yeni geliştirilecek Qi2 şarj aygıtlarıyla kablosuz şarja destek veriyor.

İki model de ikinci nesil Ultra Geniş Bant çiple donatıldı. Böylece bu çipe sahip iki iPhone aygıtı öncesine göre üç kat daha geniş menzil içinde birbiriyle bağlantı kurabiliyor. Bu da Bul uygulaması üzerinden Tam Konum Bulma özelliğiyle arkadaşları bulmak için yeni bir olanak sağlıyor. iPhone 15 kullanıcıları kendi konumlarını paylaşabiliyor ve kalabalık ortamlarda bile birbirlerini bulabiliyor. Tam Konum Bulma özelliği kullanıcıların Bul uygulamasında güvendiği gizlilik önlemlerini kullanıyor.

iPhone 15 modelleri; FaceTime veya üçüncü taraf uygulamalarında yapılan aramalar da dahil olmak üzere tüm telefon aramalarında yüksek kaliteli ve süper hızlı 5G deneyimi9 ve gelişmiş ses kalitesi sunuyor. Kullanıcılar Ses İzolasyonu özelliğini seçtiklerinde, gürültülü bir yerde olsalar bile daha kaliteli, güçlü ve net sesler alabiliyor.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, fiziksel SIM kartlarına göre daha güvenli bir alternatif olan ve 295’ten fazla iletişim operatörü tarafından desteklenen eSIM özelliğine sahip. Kullanıcılar dünyayı gezerken mevcut iletişim operatörlerinin uygun fiyatlı uluslararası dolaşım tarifeleriyle bağlantıda kalmayı sürdürebiliyor veya aralarında Avustralya, İtalya ve Tayland’ın da yer aldığı 50’den fazla ülkede ve bölgede ön ödemeli eSIM tarifelerini satın alabiliyor.

Karşınızda iPhone 15 ve iPhone 15 Plus