Apple, M3, M3 Pro ve M3 Max çiplerini tanıttı


Apple, üç yeni çipi M3, M3 Pro ve M3 Max’i tanıttı. Yeni nesil çipler Mac’te performansı önemli ölçüde artıran ve yepyeni özellikleri mümkün kılan çığır açıcı teknolojiler içeriyor. M3, M3 Pro ve M3 Max sektör lideri 3 nanometre üretim teknolojisiyle geliştirilen ilk kişisel bilgisayar çipleri. Bu sayede daha küçük bir alana daha fazla transistör sığdırabilen bu çipler daha yüksek hız ve verimlilik sunuyor. M3, M3 Pro ve M3 Max; Apple’ın Mac için geliştirdiği çiplerin M1 ailesinin tanıtılmasından bu yana ne kadar aşama katettiğini gösteriyor.

M3 çip ailesinde, Apple çiplerde grafik işlemci mimarisi açısından en büyük ilerlemeyi temsil eden yeni nesil bir GPU bulunuyor. Bu GPU daha hızlı ve daha verimli olmasının yanı sıra Dynamic Caching adlı yeni bir teknolojiye sahip. Ayrıca donanım hızlandırmalı ışın izleme ve örgü gölgelendirme gibi yeni render özellikleri bu GPU ile Mac’e ilk kez geliyor. Şimdi render almak M1 çip ailesine kıyasla 2,5 kata kadar daha hızlı. CPU performans çekirdekleri ve verimlilik çekirdekleri M1 çipte bulunanlardan sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 50 daha hızlı. Yeni Neural Engine ise M1 çip ailesindekine göre yüzde 60 daha hızlı performans sergiliyor. Yeni media engine ise online yayın servislerinde daha verimli ve yüksek kaliteli video deneyimleri sunan AV1 kod çözmeyi destekliyor. M3 çip ailesi, Apple çiplerin inanılmaz inovasyon hızını devam ettirerek yeni MacBook Pro’ya ve iMac’e büyük iyileştirmeler ve yeni özellikler katıyor.

Dynamic Caching, Örgü Gölgelendirme ve Donanım Hızlandırmalı Işın İzleme Özelliklerini İçeren Yepyeni Bir GPU

M3 çip ailesinde bulunan yeni nesil GPU, Apple çiplerde grafik işlemci mimarisindeki en büyük ilerlemenin bir sonucu. Dynamic Caching teknolojisi, geleneksel GPU’ların aksine, kullanılacak yerel bellek miktarını donanımlara gerçek zamanlı olarak atıyor. Dynamic Caching sayesinde her görevde yalnızca gereken miktarda bellek kullanılıyor. Yeni GPU mimarisinin köşe taşlarından biri olan ve sektörde bir ilke imza atan bu özellik geliştiricilere de açık. GPU’dan yararlanma oranı ortalamasını önemli oranda artıran bu özellik, grafikleri en çok zorlayan profesyonel uygulamalarda ve oyunlarda performansı büyük ölçüde artırıyor.

M3 çip ailesi ile donanım hızlandırmalı ışın izleme özelliği de Mac’te ilk kez kullanıma sunuluyor. Işın izleme, ışığın özelliklerini sahneyle girdiği etkileşime göre modelleyerek uygulamaların son derece gerçekçi ve fiziksel olarak doğru görüntüler oluşturmasına olanak veriyor. Bu özellik, yeni grafik mimarisiyle birlikte profesyonel uygulamalarda M1 çip ailesine kıyasla 2,5 kata kadar daha yüksek hız elde edilmesini sağlıyor. Oyun geliştiricileri ışın izleme özelliğini kullanarak daha gerçekçi gölgeler ve yansımalar oluşturabiliyor, böylece çok daha etkileyici ortamlar sunabiliyor. Ayrıca yeni GPU ile Mac’e donanım hızlandırmalı örgü gölgelendirme özelliği de ekleniyor. Bu teknoloji, geometri işlemeye daha fazla beceri ve verimlilik katarak oyunlarda ve grafiklerin yoğun olduğu uygulamalarda görsel açıdan çok daha karmaşık sahneler hazırlama imkanı sunuyor. Çığır açan GPU mimarisi, tüm bu gelişmeleri ve özellikleri mümkün kılarken Apple’ın efsanevi güç verimliliğini de koruyor. M3 GPU, M1’in sunduğu performansı M1’in harcadığı gücün neredeyse yarısını kullanarak sağlayabiliyor. M3 GPU tam güç kullandığında ise M1’den yüzde 65’e kadar daha fazla performans sunuyor.

Daha Hızlı ve Verimli Bir CPU

M3, M3 Pro ve M3 Max’te yer alan yeni nesil CPU’nun performans ve verimlilik çekirdekleri mimari açıdan daha gelişmiş özellikler taşıyor. Performans çekirdekleri, M1 ailesindekilere kıyasla yüzde 30’a kadar daha hızlı. Böylece Xcode’da milyonlarca satır kodu daha hızlı derleyip test etmek mümkün hale geliyor. Müzisyenler Logic Pro’da yüzlerce farklı parça, eklenti ve sanal enstrüman kullanabiliyor. Verimlilik çekirdekleri ise M1’dekilerden yüzde 50’ye kadar daha hızlı. Bu sayede günlük işler her zamankinden de hızlı yapılıyorken sistem de pil ömrünü maksimum seviyeye çıkarabiliyor. Bu çekirdekler birlikte, M1’in sunduğu çok iş parçacıklı performansın aynısını M1’in yarısı kadar az güç harcayarak elde edebiliyor. Ayrıca tam güçte yüzde 35’e kadar daha yüksek performans sağlıyorlar.

128 GB’a Kadar, Rakipsiz Birleşik Bellek Mimarisi

M3 ailesindeki her bir çipte, Apple çiplerin karakteristik bir özelliği olan birleşik bellek mimarisi bulunuyor. Bu mimari yüksek bant genişliği, düşük gecikme süresi ve benzersiz güç verimliliği sağlıyor. Özel bir pakette tek bir bellek havuzuna sahip olmak, çipteki tüm teknolojilerin farklı bellek havuzları arasında kopyalamaya gerek duymadan aynı veriye erişebilmesi anlamına geliyor. Bu hem performansı hem de verimliliği artırıyor ve görevlerin çoğunda sistemin gerek duyduğu bellek miktarını azaltıyor. Üstelik 128 GB’a kadar bellek desteğiyle daha önce bir laptopta yapılması mümkün olmayan işler yapılabiliyor. Örneğin, yapay zeka geliştiricileri milyarlarca parametreye sahip çok daha büyük dönüşüm modelleri üzerinde çalışabiliyor.

Yapay Zeka ve Video İçin Özel Motorlar

M3, M3 Pro ve M3 Max güçlü yapay öğrenme modellerini hızlandıran gelişmiş bir Neural Engine’a sahip. Neural Engine, M1 ailesindekinden yüzde 60’a kadar daha hızlı. Böylece yapay zeka/yapay öğrenme iş akışları daha da hızlanıyor ve veriler aygıtta kaldığından gizlilik korunuyor. Topaz’daki pürüz azaltma ve süper çözünürlük gibi güçlü yapay zeka görüntü işleme araçları daha da hızlanıyor. Adobe Premiere’deki sahne geçişi algılama ve Final Cut Pro’daki Smart Conform gibi özelliklerin performansı da artıyor.

M3 ailesindeki üç çipin hepsinde gelişmiş media engine yer alıyor. Media engine aralarında H.264, HEVC, ProRes ve ProRes RAW da bulunan en popüler video codec’leri için donanım tabanlı hızlandırma sunuyor. Üstelik media engine şimdi ilk kez AV1 kod çözmeyi destekliyor. Bu sayede online yayın servislerindeki içerikler güç tasarrufuyla oynatılabiliyor ve bu da pil ömrünü uzatıyor.

M3: En Popüler Sistemler İçin Olağanüstü Performans

M3 çipte, M2’den 5 milyar adet daha fazla, yani 25 milyar transistör bulunuyor. Yeni nesil mimariye sahip 10 çekirdekli GPU, M1 çiptekinden yüzde 65’e kadar daha hızlı grafik performansı sergiliyor. Myst gibi oyunlarda son derece gerçekçi ışıklandırmalar, gölgeler ve yansımalar bulunuyor. M3 çipte, dört adet performans çekirdeğine ve dört adet verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli bir CPU var ve bu CPU, M1’deki CPU’dan yüzde 35’e kadar daha hızlı. CPU aynı zamanda 24 GB’a kadar birleşik bellek desteği sunuyor.

M3 Pro: Daha da Fazla Performansa İhtiyaç Duyan Kullanıcılar İçin

37 milyar transistörden ve 18 çekirdekli GPU’dan oluşan M3 Pro, grafik açıdan çok daha yoğun görevler üzerinde çalışırken son derece hızlı performans sunuyor. Bu GPU, M1 Pro’dakinden yüzde 40’a kadar daha hızlı. 36 GB’a kadar birleşik bellek desteği de kullanıcıların istedikleri her yerde MacBook Pro ile çok daha büyük projeler üzerinde çalışmalarına imkan veriyor. 12 çekirdekli CPU tasarımında yer alan altı performans çekirdeği ve altı verimlilik çekirdeği, M1 Pro’ya kıyasla yüzde 30’a kadar daha yüksek tek iş parçacığı performansı sağlıyor. Adobe Photoshop’ta devasa panoramik fotoğrafları birbirine eklemek ve değiştirmek gibi işlemler yeni MacBook Pro’daki M3 Pro ile şimdi daha da hızlı yapılabiliyor.

M3 Max: En Zorlu Profesyonel İş Yükleri İçin Performansta Dev Artış

Transistör sayısını 92 milyara kadar yükselten M3 Max, profesyonel performansı üst düzeye çıkarıyor. 40 çekirdekli GPU, M1 Max’tekinden yüzde 50’ye kadar daha hızlı. 128 GB’a kadar birleşik bellek desteği ise yapay zeka geliştiricilerinin milyarlarca parametre içeren daha büyük dönüşüm modelleri üzerinde çalışmasına olanak veriyor. 16 çekirdekli CPU’da 12 adet performans çekirdeği ve dört adet verimlilik çekirdeği bulunuyor. Tüm bunlarla M1 Max’e kıyasla yüzde 80’e kadar daha hızlı, olağanüstü performans elde ediliyor. İki adet ProRes engine ile M3 Max; DaVinci Resolve, Adobe Premiere Pro veya Final Cut Pro kullanırken en yüksek çözünürlüklü içerikler üzerinde video post prodüksiyon çalışmalarını hızlı ve akıcı hale getiriyor. M3 Max, MacBook Pro’da sunulabilecek en yüksek performansa ve profesyonel düzeyde bir laptop için sektör lideri pil ömrüne ihtiyaç duyan profesyoneller için tasarlandı.