Elon Musk’ın nöroteknoloji şirketi Neuralink, 43 milyon dolar yatırım aldı


2016 yılında Elon Musk ve sekiz nörolog Ben Rapoport, Dongjin Seo, Max Hodak, Paul Merolla, Philip Sabes, Tim Gardner, Tim Hanson, Vanessa Tolosa tarafından kurulan nöroteknoloji Neuralink, geçtiğimiz Haziran ayında 5 milyar değerlemeye ulaşmış ve Ağustos ayında Founders Fund’dan 280 milyon dolar yatırım almıştı.

Neuralink, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı başvuruya göre 43 milyon dolar daha yatırım aldı.

İmplante edilebilir yüksek bant genişliğine sahip beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren ve öncelikle olarak felçli insanlar için çözümler sunan Neuralink, ilk beyin-bilgisayar arayüzünü 2020 yılında tanıttı ve tanıtımın ardından insanlar üzerinde deneylere başlamak için FDA’ya ( Açılımı: Food and Drug Administration, Türkçesi: Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi) başvurdu. FDA onayını geçtiğimiz Mayıs ayında alan Neuralink, ilk insanlı deneyler için gönüllüler aramaya başladı.

İnsanlı deneyler için en az 22 yaşında ve dikey omurilik yaralanması veya amiyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına sahip 10 gönüllü arayan şirket, 6 yıl sürmesi planlanan deneye PRIME Study adını verdi. Deneyin ilk 18 ayı içinde, gönüllüler araştırmacılarla 9 farklı buluşma gerçekleştirecek ve ardından gönüllüler, 5 yıl boyunca haftada en az iki saat boyunca beyin-bilgisayar arayüzü oturumlarına katılacak.

Elon Musk, daha önce yaptığı açıklamalarda beyin-bilgisayar arayüzünü kendi beynine yerleştirmeyi planladığını söylemişti.