Google, AT&T ve Vodafone, Starlink rakibine 155 milyon dolar yatırım yaptı


Akıllı telefonlara doğrudan bağlanabilen ilk uzay tabanlı hücresel geniş bant ağını kuran şirket olan AST SpaceMobile, Google, AT&T ve şirketin mevcut yatırımcıları arasında yer alan Vodafone’dan 155 milyon dolar yatırım aldı.

Alınan yatırımın yanı sıra, şirketin mevcut üst düzey teminatlı kredi tesisinden 51,5 milyon dolara kadar çekmeyi de planlayan AST SpaceMobile, uzaydan dünya çapında milyarlarca insana 5G geniş bant hizmeti sunarak küresel bağlantı açığını kapatma misyonunu hızlandıracak.

Yapılan açıklamaya göre, yatırıma ek olarak Vodafone ve AT&T, planlı ticari hizmeti desteklemek amacıyla AST SpaceMobile’dan açıklanmayan bir miktar karşılığında ağ ekipmanı satın alma siparişleri verdi. Ayrıca Google ve AST SpaceMobile, Android ve ilgili cihazlarda SpaceMobile ağ bağlantısına yönelik ürün geliştirme, test etme ve uygulama planları üzerinde işbirliği yapmaya karar verdi.

BlueWalker isimli uydusunu, 10 Eylül 2022’de SpaceX’in Falcon 9 roketiyle yörüngeye fırlatan AST SpaceMobile, 2023 yılında ortakları AT&T, Vodafone, Rakuten ve Nokia ile birlikte çalışarak, 2G, 4G LTE ve 5G dahil olmak üzere, uzay tabanlı hücresel iletişimde çok sayıda tarihi teknik ilki gerçekleştirmek için sektörün lider yenilikçisi statüsünü sağlamlaştırdı. Toplu olarak 2 milyardan fazla aboneye hizmet veren dünya çapındaki mobil ağ operatörleriyle yapılan 40’tan fazla anlaşma ve mutabakatla, AST SpaceMobile’ın yörünge içi teknolojisi, dünya çapındaki hücresel bağlantı sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik çözüm olmaya hazırlanıyor.

AST SpaceMobile Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Abel Avellan, yatırım sonrası şunları söyledi:

“AST SpaceMobile’daki vizyonumuz her zaman dünyanın önde gelen kablosuz şirketleriyle işbirliğine dayalı bir inovasyon ve entegrasyon rotası çizmek olmuştur. Bu nedenle Google, AT&T ve Vodafone’un yaptığı yatırım için çok heyecanlıyız. Bu yatırımla sermaye, paha biçilemez uzmanlık ve stratejik ortaklık kazanıyoruz. Bu şirketler yalnızca AST SpaceMobile’ın kısmi sahipleri değil, aynı zamanda teknoloji ortaklarımız ve müşterilerimiz olarak da hizmet veriyor. Her yeni ortaklık, dünya çapındaki pazar liderlerinin, hücresel geniş bandın geleceğinin sınırsız olmasını sağlama vizyonumuza ve yeteneğimize büyük bir güven duyduğu anlamına geliyor.”

AT&T Network Başkanı Chris Sambar şunları söyledi:

“AST SpaceMobile ile yaptığımız çalışmalar sayesinde, uydunun daha fazla insanı metin, ses ve video aracılığıyla birbirine bağlamaya yardımcı olma konusunda sunabileceği olanakları zaten kanıtladık. Türünün ilk örneği olan yeniliği ileriye taşımaya devam ederken ve tüm dünyadaki tüketiciler, işletmeler ve ilk müdahale ekipleri için bu ortak uzay tabanlı bağlantı vizyonunu gerçekleştirmek için birlikte çalışırken, bu yatırımla ilişkimizi derinleştirmekten heyecan duyuyoruz.”

Vodafone Grubu İcra Kurulu Başkanı Margherita Della Valle şunları söyledi:

“Vodafone’un yatırımı ve AST SpaceMobile ile olan işbirliği, mobil bağlantı hizmetlerimizi Avrupa ve Afrika’daki müşterilerimiz için her yerde kullanılabilir hale getirmeye yardımcı olacak. Uzak kırsal bölgelerdeki, karada veya denizdeki müşteriler, özel ekipmanlara ihtiyaç duymadan doğrudan mevcut akıllı telefonlarına hızlı ve güvenilir 5G geniş banttan yararlanabilecek.”