Apple, 2024’ün ilk çeyreğinde 119,6 milyar dolar gelir elde etti


Apple, 2024 mali yılının ilk çeyreğine ait finansal sonuçları açıkladı. Şirket ilk çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 artışla 119,6 milyar dolar gelir elde ettiğini ve seyreltilmiş hisse başına üç aylık gelirinin 2,18 dolar seviyesinde olduğunu duyurdu.

Apple CEO’su Tim Cook, iPhone satışlarından elde edilen gelirin arttığını ve Hizmetler segmentinde tüm zamanların en yüksek gelir rekorunun kırıldığını duyurdu. Cook, kurulu aktif cihaz sayısının da 2,2 milyarı aşarak tüm ürünlerde ve coğrafi segmentlerde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

Apple’ın CFO’su Luca Maestri ise marj genişlemesiyle birlikte tüm zamanların rekor hisse başına kazancı olan 2,18 dolara ulaşıldığını söyledi. Maestri, çeyrek boyunca yaklaşık 40 milyar dolarlık işletme nakit akışı sağlandığını ve hissedarlara 27 milyar dolarlık getiri sağlandığını da vurguladı.

Apple’ın yönetim kurulu, hisseler başına 0,24 ABD doları tutarında nakit temettü dağıtılmasına karar verdi. Temettü, 12 Şubat 2024 mesai kapanışı itibarıyla kayıtlı hissedarlara 15 Şubat 2024 tarihinde ödenecek.

Apple’ın 2024 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçları, şirketin güçlü bir şekilde büyümeye devam ettiğini gösteriyor. iPhone satışlarındaki artış, Hizmetler segmentindeki rekor gelir ve artan nakit akışı, Apple’ın geleceğe yönelik güvenini de yansıtıyor.