Apple AirTag tanıtıldı

Avatar

Apple, Find My uygulamasıyla en önemli öğeleri takip etmenize ve bulmanıza yardımcı olacak AirTag‘i tanıttı. Bir el çantasına, anahtarlara, sırt çantasına veya diğer eşyalara takılı olan AirTag, uçtan uca şifreleme ile konum verilerini gizli ve anonim tutarken, Find My ağına bağlanır ve kayıp bir öğenin bulunmasına yardımcı olur. ABD`de 30 Nisan Cuma gününden itibaren 29 dolara bir, 99 dolara dört paket halinde satışa sunulacak AirTag, Türkiye`de yakında 299 TL`ye bir, 999 TL`ye dört paket halinde satışa sunulacak.

Hafif Tasarım ve Sihirli Kurulum

Her bir yuvarlak AirTag küçük ve hafiftir, hassas şekilde kazınmış cilalı paslanmaz çeliğe sahiptir ve IP67 sertifikasıyla suya ve toza dayanıklıdır. Yerleşik bir hoparlör, AirTag’in bulunmasına yardımcı olmak için sesleri çalarken çıkarılabilir bir kapak, kullanıcıların pili değiştirmesini kolaylaştırır. AirTag, AirPod’larla aynı sihirli kurulum deneyimine sahiptir. Kurulum için AirTag’i iPhone’a yaklaştırmanız yeterlidir. Kullanıcılar bir öğeye AirTag atayabilir ve “Anahtarlar” veya “Ceket” gibi varsayılan bir isimle isimlendirebilir veya özel bir isim verebilir.

Müşteriler, apple.com veya Apple Store uygulamasından AirTag’i satın alırken metin ve 31 emoji seçeceğiyle ücretsiz olarak kişiselleştirebilir. Kullanıcılar, AirTag’i bir çantaya veya cebe kolayca yerleştirebilir veya Apple tasarımı çok çeşitli AirTag aksesuarlarını kullanabilir. Her bir aksesuarın muhafazası, AirTag’in etrafına sıkıca otururken, bir kullanıcının eşyalarına rahatça takılır ve AirTag’i daha da kişiselleştirirken, her zaman önemli parçalarının yanında olmasını sağlar.

Kapsamlı Bir Bulma Deneyimi

AirTag kurulduktan sonra, Bul uygulamasındaki yeni Öğeler sekmesinde görünecek ve burada kullanıcılar öğenin mevcut veya son bilinen konumunu harita üzerinde görüntüleyebilecek. Bir kullanıcı öğelerini yanlış yerleştirirse ve öğe Bluetooth menzilindeyse, bulmaya yardımcı olması için AirTag’den bir ses çalmak için Bul uygulamasını kullanabilir. Kullanıcılar ayrıca Siri’den öğelerini bulmasını isteyebilir ve AirTag yakındaysa bir ses çıkarır.

Her AirTag, iPhone 11 ve iPhone 12 kullanıcıları için Hassas Bulma sağlayan Ultra Geniş Bant teknolojisini kullanan Apple tasarımı U1 çipi ile donatılmıştır. Bu gelişmiş teknoloji, menzil içindeyken kaybolan bir AirTag’in mesafesini ve yönünü daha doğru bir şekilde belirleyebilir. Hassas Bulma, kullanıcı hareket ettikçe kamera, ARKit, ivmeölçer ve jiroskoptan gelen girdileri birleştirir ve ardından ses, haptik ve görsel geri bildirim kombinasyonunu kullanarak onları AirTag’e yönlendirir.

AirTag sahibinden ayrılmışsa ve Bluetooth menzilinin dışındaysa, Find My ağı onu bulmaya yardımcı olabilir.

Kullanıcılar ayrıca AirTag’i Kayıp Moduna yerleştirebilir ve menzil içinde olduğunda veya geniş Bul ağında bulunduğunda bildirim alabilir. Kayıp bir AirTag biri tarafından bulunursa, iPhone’larını veya NFC özellikli herhangi bir cihazı kullanarak ona dokunabilir ve eğer vermişlerse, sahibi için bir irtibat telefon numarası gösterecek bir web sitesine yönlendirebilir.

AirTag, iOS’ta yerleşik olarak bulunan erişilebilirlik özellikleri için destek içerir. Örneğin, VoiceOver kullanarak Hassas Bulma, görme engelli veya az gören kullanıcıları “AirTag 9 metre uzakta solunuzda” gibi talimatlarla AirTag’e yönlendirebilir.

Yerleşik Gizlilik ve Güvenlik

AirTag, konum verilerini gizli ve güvende tutmak için sıfırdan tasarlanmıştır. AirTag içinde fiziksel olarak hiçbir konum verisi veya konum geçmişi depolamaz. Bul ağıyla iletişim uçtan uca şifrelenmiştir, böylece yalnızca bir aygıtın sahibi aygıtın konum verilerine erişebilir ve Apple dahil hiç kimse aygıtın bulunmasına yardımcı olan aygıtın kimliğini veya konumunu bilemez.

AirTag ayrıca, endüstride bir ilk olan istenmeyen takibi engelleyen bir dizi proaktif özellikle tasarlanmıştır. AirTag tarafından iletilen Bluetooth sinyal tanımlayıcıları, istenmeyen konum takibini önlemek için sık sık döner. iOS cihazları, sahibinin yanında olmayan bir AirTag’i de algılayabilir ve bilinmeyen bir AirTag’in zaman içinde onlarla bir yerden bir yere seyahat ettiği görülürse kullanıcıyı bilgilendirebilir. Kullanıcıların bir iOS cihazı olmasa bile, sahibinden uzun bir süre ayrılmış bir AirTag, dikkat çekmek için hareket ettirildiğinde bir ses çalacaktır. Bir kullanıcı bilinmeyen bir AirTag tespit ederse, iPhone veya NFC özellikli cihazlarıyla ona dokunabilir ve talimatlar, bilinmeyen AirTag’i devre dışı bırakmaları için onlara rehberlik eder.

AirTag ve Hermès

Apple ve Hermès, Çanta Charm’ı, Anahtarlık, Seyahat Etiketi ve Bagaj Etiketi gibi el yapımı deri aksesuarlardan oluşan zarif bir ürün yelpazesine sahip AirTag Hermès’i tanıttı. Hermès aksesuarları, markanın ikonik Clou de Selle imzasını temel alan özel işlemeli AirTag ile satılacak.

Karşınızda Apple AirTag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir