Apple, yeni nesil iMac`i tanıttı

Avatar

Apple, M1 çipi ile etkinleştirilen çok daha kompakt ve dikkat çekici derecede ince bir tasarıma sahip yepyeni bir iMac‘i tanıttı. Yeni iMac, sadece 11,5 milimetre kalınlığındaki bir tasarımda güçlü performans ve pratikte kaybolan çarpıcı bir yan profil sunar. Kullanıcının kişisel tarzına uyacak ve herhangi bir alanı aydınlatacak bir dizi canlı renkte sunulan iMac, parlak ve canlı bir görüntüleme sağlayan 11,3 milyon piksel, 500 nit parlaklık ve bir milyardan fazla renge sahip 24 inç 4,5K Retina ekran deneyimine sahiptir. Türkiye dahil tüm dünyada 30 Nisan Cuma gününden itibaren ön siparişe sunulacak yeni iMac, Mayıs`ın ikinci yarısında teslim edilmeye başlanacak ve satışa sunulacak. Yeni iMac`in Türkiye başlangıç fiyatı 14.499 TL olarak açıklandı.

Yeni iMac ayrıca 1080p FaceTime HD kamera, stüdyo kalitesinde mikrofonlar ve altı hoparlörlü bir ses sistemi içeriyor. Bu bir Mac’te şimdiye kadarki en iyi kamera ve ses deneyimi demek. Ayrıca Touch ID, iMac’e ilk kez geliyor ve güvenli bir şekilde oturum açmayı, Apple Pay ile alışveriş yapmayı veya bir parmak dokunuşuyla kullanıcı profillerini değiştirmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor. M1 ve macOS Big Sur’un gücünü ve performansını bir araya getiren uygulamalar baş döndürücü hızda başlatılır, günlük görevler inanılmaz derecede hızlı ve akıcıdır ve 4K video düzenleme ve büyük görüntülerle çalışma gibi zorlu iş yükleri her zamankinden daha hızlıdır. Yeni iMac, MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve Mac mini dahil olmak üzere M1 tarafından desteklenen inanılmaz Mac modelleri ailesine katılarak Apple’ın Apple silikona geçişinde bir başka adımı işaret ediyor.

Apple, yeni nesil iMac`i tanıttı (1)

M1 ile Etkinleştirilen Tamamen Yeni Tasarım

Dünyanın en ikonik bilgisayarlarından birini tamamen yeniden icat eden yeni iMac, her açıdan dikkat çekici, daha ince ve daha kompakt bir tasarıma sahiptir. Yonga üzerinde sistem mimarisi ve M1’in inanılmaz güç verimliliği ile etkinleştirilen mantık kartı ve termikler, önceki nesle kıyasla önemli ölçüde konsolide edilir ve boyutları küçültülür, bu da iMac’in yan profilinin pratikte ortadan kalkmasına olanak tanır. Çok daha kompakt tasarım, iMac’in hacmini yüzde 50 azaltarak daha az yer kaplamasına ve daha fazla yere kolayca sığmasına olanak tanır.

Yeşil, sarı, turuncu, pembe, mor, mavi ve gümüş gibi bir dizi renkle yeni iMac tasarımı, diğer bilgisayarlardan farklı olarak her alanı kişiselleştirir ve yükseltir. iMac, ön kısımda kullanıcıların içeriklerine odaklanmalarına olanak tanıyan daha yumuşak renklere ve daha ince kenarlıklara sahipken, arka taraf koyu, doygun renklerle öne çıkıyor. Basitleştirilmiş tasarımı tamamlamak için iMac, manyetik olarak bağlanan yeni bir güç konektörü ve güzel bir şekilde örülmüş 2 metre uzunluğunda renk uyumlu bir kabloyla birlikte gelir.

Muhteşem 24 İnç 4.5K Retina Ekran

iMac her zaman sınıfının en iyi ekranına sahip olmuştur. Yeni iMac, daha dar kenarlıklara ve 11,3 milyon piksele sahip geniş bir 24 inç 4.5K Retina ekrana sahiptir. P3 geniş renk gamı ve bir milyardan fazla renk ve ayrıca 500 nit parlaklıkla görüntüler canlı ve daha parlaktır. Bu yeni ekran, daha doğal bir izleme deneyimi için ortam değiştikçe renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlayan True Tone teknolojisine de sahiptir. Ek olarak, yeni iMac’teki 4.5K Retina ekran, daha fazla konfor ve okunabilirlik için endüstri lideri yansıma önleyici kaplamaya sahiptir.

Apple, yeni nesil iMac`i tanıttı (2)

M1’in Çığır Açan Performansı iMac’e Geliyor

M1 ve macOS Big Sur’un gücü ve performansıyla yeni iMac, uyku modundan anında uyanır, günlük görevler daha hızlı ve daha akıcı hale gelir ve uygulamalar inanılmaz bir hızla başlar. Safari’de, kullanıcılar aynı anda daha da hızlı göz atabilir ve yüzlerce sekmeyi çalıştırabilir ve Fotoğraflar’da, kullanıcılar görüntülerinde düzenlemeler yapabilir. Apple Arcade ile, büyük iMac ekranındayken özel oyunların keyfini çıkarabilirler ve kullanıcılar, iş akışlarını bozmadan doğrudan iMac’lerinde çeşitli iPhone ve iPad uygulamalarını çalıştırabilirler. macOS ayrıca, kullanıcıların iMac, iPhone ve diğer Apple aygıtlarında sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan güçlü iCloud ve Devamlılık özellikleri sunar.

Yeni iMac, en üst düzey macOS Big Sur deneyimini sunar. Zarif tasarımı, Mac’e yeni bir güç ve güzellik düzeyi getiriyor ve kullanıcıların 24 inç geniş 4.5K Retina ekranı sonuna kadar deneyimlemelerine olanak tanıyor. macOS Big Sur, kullanıcıların parmaklarının ucunda daha fazla kontrol sağlar.

M1’deki güçlü 8 çekirdekli CPU, düşük güçlü silikonda en hızlı CPU çekirdeğine sahiptir. Ve 8 çekirdekli GPU, bir kişisel bilgisayardaki en hızlı entegre grafiklere sahiptir. Yeni iMac, yüksek verimliliği, birleşik bellek mimarisi ve 16 çekirdekli Apple Neural Engine ile birleştiğinde, 21,5 inç iMac’in standart modelleriyle karşılaştırıldığında güçlü performans sunar.

Apple, yeni nesil iMac`i tanıttı (3)

Bir Mac’te Şimdiye Kadarki En İyi Kamera, Mikrofon ve Hoparlörler

iMac, düşük ışıkta yüksek kaliteli video ve harika performans sunan şimdiye kadarki en iyi 1080p FaceTime HD kameraya sahiptir. iMac ayrıca M1 çipindeki ve Neural Engine’deki görüntü sinyali işlemcisinden yararlanarak kamera görüntü kalitesini daha iyi gürültü azaltma, daha fazla dinamik aralık ve geliştirilmiş otomatik pozlama ve beyaz dengesi ile geliştirir. Bu nedenle, ister aileye bağlanın, ister evden çalışırken bir video görüşmesi yapın, kullanıcılar her zaman en iyi şekilde görünürler.

Kamerayı tamamlamak için yeni iMac, daha net aramalar ve ses kayıtları için stüdyo kalitesinde üç mikrofon dizisine sahiptir. Mikrofonlar, sistemin geri kalanından gelen geri bildirimi azaltacak şekilde konumlandırılırken, yönlü hüzmeleme arka plan gürültüsünü daha iyi görmezden gelmelerine ve kullanıcının sesine odaklanmalarına olanak tanır.

Yeni iMac ayrıca bir Mac’te şimdiye kadarki en iyi ses sistemine sahiptir. İstenmeyen titreşimleri azaltırken etkileyici bir bas tepkisi için yan yana yerleştirilmiş iki çift woofer’a sahiptir. Her çift, yüksek performanslı bir tweeter ile dengelenmiştir. Sonuç, güçlü, artiküler bas ve kristal netliğinde orta ve yüksek tonlarla muazzam bir ses sahnesi üreten altı hoparlörlü bir ses sistemidir. Tüm bu hoparlör yenilikleri, gelişmiş algoritmalarla birleştiğinde, iMac’in Dolby Atmos ile video oynatırken uzamsal sesi desteklemesini sağlar.

Touch ID, Renk Uyumlu Aksesuarlarla Birlikte iMac’e Geliyor

Müşteriler, iMac ile renk uyumlu muhteşem alüminyum kasalara sahip üç Magic Keyboard modelinden birini seçebilirler. Ve ilk kez, Touch ID iMac’e geliyor. Magic Keyboard’da kablosuz olarak uygulanan bu klavye, doğrudan M1’de Secure Enclave ile iletişim kuran özel bir güvenlik bileşeni kullanır ve kullanıcıların parmak izi verilerini uçtan uca korumak için şifreli bir kanal oluşturur. İster Mac’lerinin kilidini açıyor ister Apple Pay ile satın alıyor, kullanıcılar hızlı, kolay ve güvenli bir deneyimin keyfini çıkarıyor. Ek olarak, Touch ID, Hızlı Kullanıcı Değiştirme ile çalışır, böylece müşteriler sadece bir parmak dokunuşuyla farklı bir kullanıcı profiline geçebilir. Müşteriler ayrıca Touch ID ve Sayısal Tuş Takımlı Magic Keyboard’un yanı sıra renk uyumlu Magic Mouse ve sektörün en iyisi Magic Trackpad’i de seçebilirler.

Karşınızda Yeni Nesil iMac

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir