Bitcoin nedir?

Avatar

Gerçek olmayan bir kişi veya ekip olan Satoshi Nakamoto, 2008’de yayınladıkları bir tanıtım belgesi ile Bitcoin hakkında kısaca bilgi verdi. Konsept cazip bir şekilde basitti: Bitcoin dijital paradır ve internet üzerinde eşler arası güvenli işlemler yapılmasını sağlar.

 • PayPal gibi, mevcut banka/kredi hesaplarına para transferi izinleri için geleneksel finans sistemlerine ihtiyaç duyan hizmetlerin aksine Bitcoin merkezi değildir: Dünyanın herhangi bir yerindeki iki kişi, herhangi bir banka, devlet veya farklı bir kurumun katılımı olmadan birbirlerine bitcoin gönderebilir.
 • Bitcoin ile ilgili her işlem Blockchain`de izlenir. Bu, banka defterine veya müşterilerin bankaya giren ve çıkan kaynaklarına dair günlük kaydına benzer. Basit bir ifadeyle, Bitcoin kullanılarak yapılan tüm işlemlerin kaydıdır.
 • Banka defterinden farklı olarak Bitcoin Blockchain`i tüm ağa dağıtılmıştır. Hiçbir şirket, ülke veya üçüncü taraf bunu kontrol edemez ve herkes bu ağın bir parçası olabilir.
 • Sadece 21 milyon Bitcoin olacaktır. Bu sayede dijital para herhangi bir şekilde şişirilemez veya manipülasyona maruz kalmaz.
 • Bir Bitcoin`in tamamını satın almak gerekmez: İhtiyacınıza göre sadece bir kısmını da alabilirsiniz.

Bitcoin Hakkında Temel Bilgiler

Bitcoin’in kuruluşundan bu yana, binlerce yeni kripto para birimi piyasaya sürüldü, ancak Bitcoin (BTC) piyasa değeri ve ticaret hacmi açısından dünyanın en büyük kripto paradır.

 • Bitcoin, internetin yerlisi olan bir para birimidir. Dolar veya Euro gibi devlet tarafından basılan para birimlerinin aksine Bitcoin, banka veya ödeme işlemcisi gibi bir aracı olmadan çevrimiçi transferlere izin verir. Bu aracıların kaldırılması, paranın küresel olarak internet üzerinde daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde hareket etmesini sağlar. Ayrıca bireylerin kendi varlıkları üzerinde maksimum kontrol sahibi olmalarını da içeren bir dizi yeni fırsat yaratır.
 • Bitcoin kullanımı, mülkiyeti ve takası yasaldır. Seyahatten hayır kurumlarına bağışa kadar her alanda kullanılabilir. Microsoft ve Tesla dahil çeşitli işletmeler tarafından ödeme yöntemi olarak kabul edilir.
 • Bitcoin para mı? Esasında paranın işlevleri olan takas aracı, değer saklama aracı ve hesap birimi olarak kullanılır. Ancak sadece dijital olarak mevcuttur. Fiziksel versiyonu yoktur.

Bitcoin’i Kim Yarattı?

Öykünün en başına gitmeniz, Bitcoin`in nasıl işlediğini anlamanızı kolaylaştıracaktır. Bitcoin’i kimin yarattığı sorusunun cevabı oldukça ilginçtir. Zira teknolojinin icat edilmesinden on yıl sonra yaratıcısı hala anonimdir. Gazetecilerin ve kripto topluluğu üyelerinin araştırmalarına rağmen bu sorunun cevabı henüz bulunamamıştır.

Bitcoin`in ardındaki ilkeler ilk olarak 2008`in sonlarında, Satoshi Nakamoto adındaki kişi veya grup tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan tanıtım belgesi ile açıklandı.

 • Bu belge, kriptografi ve bilgisayar bilimleri alanında dijital paradan bahseden ilk belge değildi. Aslında belge daha önceki konseptlere atıfta bulunuyordu. Ancak kişilerin takma isimler ardına gizlenebileceği veya fiziksel olarak dünyanın diğer ucunda bulunabileceği çevrimiçi ortamda, farklı kişiler arasında güven kurma sorununa eşi benzeri olmayan, zekice bir çözüm sunuyordu.
 • Nakamoto birbirine geçmiş kavramlar tasarladı: Bitcoin özel anahtarı ve blok zinciri defteri. Sahip olduğunuz Bitcoin`leri, satın alımınızı içeren sanal bir kasayı açmakta kullanılan, rastgele sayılar ve harflerden oluşan bir özel anahtarla kontrol edersiniz. Her özel anahtar, blok zinciri adı verilen sanal defterde izlenir.
 • Bitcoin ilk ortaya çıktığında bilgisayar biliminde önemli bir ilerlemeye damgasını vurdu. Zira internet üzerinden ticaretle ilgili temel bir sorunu çözmeyi başarmıştı: Arada güvenilir bir aracı olmadan iki kişi arasında değer transferi nasıl yapılır? Bu sorunun çözülmesi ile Bitcoin`in icadının geniş çaplı sonuçları oldu: İnternet için tasarlanmış bir para birimi olarak bankalar, kredi kartı şirketleri, finans şirketleri ve hatta devletlerin katılımı olmadan sınır ötesi finansal işlemlere imkan tanıyordu. Herhangi iki kişinin yaşadıkları yerlerden bağımsız olarak bu aracılar olmadan birbirlerine ödeme gönderebiliyor olması çok daha verimli, özgür ve yenilikçi bir finansal sistem için potansiyel oluşturmaktadır. Bu, Bitcoin`in kısa açıklamasıdır.

Bitcoin`in İşleyişi

Visa gibi kredi kartı ağlarının ve Paypal gibi ödeme işleyicilerinin aksine, Bitcoin bir kişi veya şirkete ait değildir. Bitcoin, internet bağlantısı olan herkesin katılabileceği, dünyanın tamamen açık olan ilk ödeme ağıdır. Bitcoin internette kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve işlem gerçekleştirmek için bankalara veya özel şirketlere bağımlı değildir.

Bitcoin’in en önemli unsurlarından biri, bir bankanın varlıkları takip etme biçimine benzer şekilde kimin neye sahip olduğunu izleyen blok zinciridir. Bitcoin blok zincirini bir bankanın defterinden ayıran şey, merkezî olmamasıdır. Yani herkes onu görebilir ve bu defter tek bir kurum tarafından kontrol edilmez.

Çalışma şekline dair bazı ayrıntılar:

 • “Madencilik Rigi” olarak bilinen özel bilgisayarlar, yeni bir işlemi doğrulamak ve kaydetmek için gereken denklemleri gerçekleştirir. İlk günlerde, tipik bir masaüstü bilgisayar blok zincirine katılmak için yeterince güçlüydü. Böylece madenciliği denemek isteyen herkes gerekli donanıma sahipti. Bu günlerde ise bunun için muazzam ve özel bilgisayarlar gerekir. Genellikle bu bilgisayarlar şirketlere veya kaynaklarını bir havuzda bir araya getiren çok sayıda bireye aittir.
 • Madencilerin kolektif hesaplama gücü, sürekli büyüyen hesap defterinin doğruluğundan emin olmak için kullanılır. Bitcoin, ayrılmaz bir şekilde blok zincirine bağlıdır: Her yeni Bitcoin kendisinden önce gelen mevcut coinlerle birlikte bu zincire kaydedilir.
 • Ağ, işlemleri doğrulayarak blok zincirini korumak için gerekli olan temel önemdeki işe katılmaları için madencileri nasıl motive ediyor? Bitcoin ağı, dünyadaki tüm madencilik riglerinin bir matematik problemini çözen ilk rig olmak için yarıştığı, sürekli bir piyango düzenler. Yaklaşık her 10 dakikada bir kazanan belirlenir ve bu madenci, Bitcoin defterini geçerli yeni işlemlerle günceller. Ödül zaman içinde değişir. 2020`nin başlarında, bu çekilişin kazananına 12,5 bitcoin verilmekteydi.
 • Başlangıçta, bir Bitcoin teknik olarak değersizdi. 2019 sonu itibariyle bir bitcoin 7.500 dolar civarında işlem görüyordu. Bitcoin’in değeri artarken kolay bölünebilirlik özelliği kilit önemdeki bir özellik hâline geldi. Bir Bitcoin şu anda sekiz ondalık basamağa kadar bölünebilir; Bitcoin topluluğu en küçük birimi ‘Satoshi’ olarak adlandırır.
 • Nakamoto, ağı Bitcoin sayısını 21 milyon ile sınırlandıracak şekilde ayarlayarak aşırı arzın önüne geçilmesini sağlamıştır. Şu anda madencilikle üretilebilecek 3 milyon bitcoin mevcuttur. Bu üretim süreci ise devamlı olarak yavaşlamaktadır. Son bloklar teorik olarak 2140 yılında madencilikle çıkarılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir