Blockchain (Blok Zinciri) nedir?

Avatar

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri, Blockchain adı verilen bir teknoloji ile desteklenmektedir. Temel olarak Blockchain, herkesin görüntüleyebileceği ve doğrulayabileceği bir işlem listesidir. Örneğin Bitcoin Blockchain`i, birilerinin bitcoin gönderdiği veya aldığı her sefer için bir kayıt içerir. Kripto para birimleri ve onları oluşturan Blockchain teknolojisi, banka veya kredi kartı şirketi gibi aracılara ihtiyaç duymadan çevrimiçi değer aktarmayı mümkün kılar.

 • Bitcoin, Ethereum, Binance Coin, Ripple ve Litecoin dahil olmak üzere neredeyse tüm kripto para birimleri Blockchain ağları tarafından korunmaktadır. Bu da, doğruluklarının sürekli olarak büyük bir bilgi işlem gücü tarafından doğrulandığı anlamına gelir.
 • Blockchain`de bulunan işlemlerin listesi, çoğu kripto para biriminin temelidir. Çünkü bankalar gibi üçüncü taraf doğrulayıcılardan geçmek zorunda kalmadan birbirlerini tanımayan insanlar arasında güvenli ödemeler yapılmasını sağlar.
 • Bu ağların kriptografik yapısı nedeniyle, Blockchain üzerinden yapılan ödemeler standart banka/kredi kartı işlemlerinden daha güvenli olabilir. Örneğin Bitcoin ödemesi yaparken hassas bilgilerinizi vermenize gerek yoktur. Bu da finansal bilgilerinizin tehlikeye girmesi veya kimliğinizin çalınması riskinin neredeyse sıfır olduğu anlamına gelir.
 • Blockchain teknolojisi, kripto para haricinde çok sayıda kullanım alanına sahip olması nedeniyle de heyecan vericidir. Blockchain teknolojisi tıbbi araştırmalar yapmak, sağlık kayıtlarının doğruluğunu geliştirmek, tedarik zincirlerini kolaylaştırmak ve çok daha fazlası için kullanılır.

Blockchain`nin Bazı Avantajları Nelerdir?

 • Küreseldir, yani kripto para gezegenin her tarafına hızlı ve ucuz bir şekilde gönderilebilir.
 • Kripto para ödemeleri kişisel bilgilerinizi dahil etmenizi gerektirmez, bu da sizi hacklenmekten veya kimlik hırsızlığından korur.
 • Kripto para ağlarındaki her işlem halka açık bir şekilde Blockchain üzerinde yayınlandığından, herkes onları inceleyebilir. Bu da işlemlerin manipülasyonu, para arzını belirleme veya oyunun ortasında kuralları değiştirmeye yer olmadığı anlamına gelir. Bu para birimlerinin çekirdeğini oluşturan yazılım, özgür ve açık kaynaklıdır. Böylece herkes kodu inceleyebilir.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Gemideki çapa için kullanabileceğiniz bir zincir hayal edin. Ancak bu durumda, zincirdeki her halka işlem verilerini içeren bir bilgi demetidir. Zincirin üst kısmında bugün ne olduğunu ve zincirde aşağı doğru ilerledikçe daha eski işlemleri görürsünüz. Zinciri limanın dibindeki çapaya kadar takip ederseniz ne olur? Bu durumda kripto para birimi tarihindeki her bir işlemi görmüş olursunuz. Bu da Blockchain`e güçlü güvenlik avantajları sağlar. Bu zincir bir kripto para biriminin tüm geçmişinin açık ve şeffaf bir kaydıdır. Herhangi biri bir işlemi manipüle etmeye çalışırsa, halkanın kopmasına neden olur ve tüm ağ ne olduğunu görür. Kısaca Blockchain`nin açıklaması budur.

 • İnsanlar Blockchain`i sıkça defter olarak da tanımlar. Bu, bankalardaki bilançoya benzer. Bir bankanın defteri gibi, Blockchain de ağ içine, dışına ve üzerinden akan tüm parayı izler.
 • Ancak banka defterlerinden farklı olarak kripto Blockchain`i, bankalar ve hükümetler dahil olmak üzere herhangi bir kişi veya kuruluş tarafından muhafaza edilmez. Zincir merkezi değildir. Zincirin güvenliği, açık kaynaklı yazılım kullanan bilgisayarlardan oluşan, eşler arası büyük bir ağ tarafından sağlanır. Ağ, Blockchain`nin doğruluğunu sürekli kontrol eder ve güvence altına alır.
 • Yeni kripto paralar nereden geliyor? Belirli periyotlarla mevcut bilgi zincirine yeni bir işlem bilgisi eklenir. Blockchain`i işletmek için bilgi işlem gücüne katkıda bulunmaları karşılığında ağ, katılımcıları küçük miktarda dijital para ile ödüllendirir.
 • Kripto Blockchain`i, dijital paranın tüm ağına dağıtılır. Zincir hiçbir şirket, ülke veya üçüncü tarafın kontrolü altında değildir ve herkes zincire katılabilir.

Blockchain`i Kim İcat Etti?

Satoshi Nakamoto adlı bir kişi veya grup, 2008 sonlarında internette Bitcoin adı verilen yeni dijital paranın ardındaki ilkeleri açıklayan bir tanıtım bilgisi yayınladı. O zamandan beri her kripto para birimi, o metinde ortaya konan fikirlerden evrildi.

 • Nakamoto’nun hedefi, kredi kartı şirketleri veya Paypal benzeri ödeme işleyiciler gibi üçüncü taraflara ihtiyaç duyulmadan, dünyanın herhangi bir yerindeki iki kişi arasında çevrimiçi işlemleri mümkün kılacak dijital parayı yaratmaktı.
 • Bu, bir kişinin aynı parayı birden fazla kez kullanabileceği çifte harcama problemi adı verilen zorlayıcı bir sorunu ortadan kaldıracak bir sistem gerektiriyordu. Çözüm, Bitcoin’in hareketini sürekli olarak doğrulayan bir ağdı. Bu ağ Blockchain`dir.
 • Her Bitcoin işlemi, herhangi bir kişinin, şirketin veya ülkenin kontrolü altında olmayan küresel bilgisayar ağı tarafından kaydedilir ve doğrulanır.
 • Tüm bu bilgileri barındıran veri tabanına Blockchain denir. Bitcoin madenciliği, Blockchain`nin doğruluğunu sürekli olarak doğrulayan ve güvence altına alan geniş, merkezi olmayan bir bilgisayar ağı tarafından yapılır. Bilgi işlem güçlerini blok zincirine katkıda bulunmak için kullanan madenciler, bunun karşılığında küçük bir miktarda kripto para ile ödüllendirilir.
 • Her bir Bitcoin işlemi bu deftere kaydedilir ve yeni bilgiler periyodik olarak kendinden önceki tüm bloklara eklenen bir blokta toplanır.
 • Madencilerin kolektif hesaplama gücü, sürekli büyüyen hesap defterinin doğruluğundan emin olmak için kullanılır. Bitcoin, Blockchain`den ayrı olarak varlığını sürdüremez: Her yeni Bitcoin kendisinden önce gelen mevcut coinlerle birlikte bu zincire kaydedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir