Ethereum nedir?

Avatar

2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum, Bitcoin’den sonra piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimidir. Ancak Bitcoin‘in aksine, dijital para olarak yaratılmadı. Bunun yerine, Ethereum’un kurucuları, blok zincirlerinin güvenliğini ve açıklığını alan ve bu nitelikleri çok çeşitli uygulamalara genişleten yeni bir tür küresel, merkezi olmayan bilgi işlem platformu oluşturmaya koyuldu.

Finansal araçlardan ve oyunlardan karmaşık veritabanlarına kadar her şey zaten Ethereum blok zincirinde çalışıyor. Ve gelecekteki potansiyeli yalnızca geliştiricilerin hayal gücüyle sınırlıdır. Kâr amacı gütmeyen Ethereum Vakfı’nın belirttiği gibi: “Ethereum, hemen hemen her şeyi kodlamak, merkezden uzaklaştırmak, güvence altına almak ve ticaret yapmak için kullanılabilir.”

  • Ethereum blok zinciri, geliştiricilerin çok çeşitli uygulamaları oluşturmasına ve çalıştırmasına olanak tanır.
  • Ethereum tabanlı uygulamalar “Akıllı Sözleşmeler” kullanılarak oluşturulmuştur. Normal kağıt sözleşmeler gibi akıllı sözleşmeler, taraflar arasındaki bir düzenlemenin şartlarını belirler. Ancak eski moda bir sözleşmeden farklı olarak, akıllı sözleşmeler, şartlar karşılandığında, katılımcılardan birinin anlaşmanın diğer tarafında kimin olduğunu bilmesine gerek kalmadan ve herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan otomatik olarak yürütülür.
  • Ethereum, Bitcoin gibi, tek bir kişi tarafından sahip olunmayan veya işletilmeyen açık kaynaklı bir projedir. İnternet bağlantısı olan herkes bir Ethereum düğümü çalıştırabilir veya ağ ile etkileşime girebilir.
  • Bitcoin`in merkezi olmayan blok zincirinin, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi iki yabancının ortada bir banka olmadan para göndermesine veya almasına izin vermesi gibi, Ethereum`un merkezi olmayan blok zincirinde çalışan akıllı sözleşmeler, geliştiricilerin kesinti, sansür olmadan tam olarak programlandığı gibi çalışması gereken karmaşık uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

Ethereum Güvenli Mi?

ETH’nin güvenliği şu anda Bitcoin’in güvenliğinin kendi blok zinciri tarafından sağlanmasına çok benzer bir biçimde Ethereum blok zinciri tarafından sağlanmaktadır. Ağ üzerindeki tüm bilgisayarların katkıda bulunduğu muazzam bilgi işlem gücü, her işlemi doğrulayıp bunların güvenliğini sağlayarak herhangi bir üçüncü tarafın bu işlemlere müdahale etmesini neredeyse olanaksız hale getirir.

Kripto para birimlerinin altında yatan temel fikirler onları güvenli hale getirmeye yardımcı olur: Sistemler izin gerektirmez ve çekirdek yazılım açık kaynaklıdır, yani sayısız bilgisayar bilimcisi ile kriptolog, ağları güvenlik ve diğer tüm açılardan inceleme fırsatı bulmuştur.

Ancak Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan uygulamaların güvenliği, yalnızca geliştiricilerinin sağladığı güvenlik düzeyiyle sınırlıdır. Örneğin kod bazen para kaybına yol açabilecek hatalar içerebilir. Bu uygulamaların kaynak kodu herkes tarafından görülebilir olmasına rağmen, her bir uygulamanın kullanıcı tabanı bir bütün olarak Ethereum’un kullanıcı tabanından çok daha küçüktür ve bu yüzden daha az kişi tarafından kontrol edilir. Kullanmayı planladığınız tüm merkezsiz uygulamaları teker teker araştırmak önem taşır.

Ethereum protokolü şu anda onu daha hızlı ve çok daha güvenli hâle getirecek bir şekilde güncellenmektedir.

Ethereum Nasıl Çalışıyor?

Bitcoin blok zincirinin bir bankanın defterine veya hatta bir çek defterine çok benzediğini duymuş olabilirsiniz. Bu blok zinciri, en baştan itibaren ağ üzerinde yapılan tüm işlemlerin tutulduğu bir çeteledir ve ağdaki tüm bilgisayarlar bilgi işlem güçleriyle bu çetelenin doğru ve güvenli olmasını sağlamaya katkıda bulunur.

Diğer taraftan Ethereum blok zinciri daha ziyade bir bilgisayar gibidir. Bitcoin blok zinciri gibi işlemlerin belgelendirilmesini ve güvenliğini sağlasa da ondan çok daha esnektir. Geliştiriciler, lojistik yönetimi yazılımından oyunlara ve tüm DeFi uygulamaları evrenine (borç verme, borç alma, takas ve daha fazlasını kapsar) kadar çok çeşitli araçları geliştirmek için Ethereum blok zincirini kullanabilir.

  • Ethereum tüm bunları başarmak için Ethereum yazılımını çalıştıran birçok bireysel bilgisayardan oluşan dev, küresel bir bilgisayara benzer bir “sanal makine” kullanır. Tüm bu bilgisayarların çalıştırılması, katılımcılar tarafından yazılıma ve elektriğe yatırım yapılmasını gerektirir. Bu maliyetleri karşılamak için ağ, ETH denen kendi Bitcoin benzeri kripto para birimini kullanır.
  • ETH her şeyin çalışmasını sağlar. Akıllı sözleşmeleri yürütmek için ağa ödeme yaparken ETH kullanarak Ethereum ağı ile etkileşim kurarsınız. Sonuç olarak ETH cinsinden ödenen ücretlere “gas” denir.
  • Gas fiyatları ağın ne kadar meşgul olduğuna dayalı olarak değişkenlik gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir