NFT (Non-Fungible Token) nedir?

Avatar

NFT, benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebilen ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyen, Blockchain (blok zinciri) adı verilen dijital defterdeki bir veri birimidir. NFT`ler sanat, ses, video, video oyunlarındaki öğeler ve diğer yaratıcı çalışma biçimlerine benzer dijital dosyaları temsil edebilir. Bu dijital dosyaların kendileri sonsuz bir şekilde yeniden kopyalanabilirken, onları temsil eden NFT`ler ise temel blok zincirlerinde izlenir ve alıcılara sahiplik kanıtı sağlarlar.

Şubat 2021`de Beeple adlı bir sanatçının 10 saniyelik videosu NFT olarak satışa sunuldu ve 6,6 milyon dolara satıldı. Aynı sıralarda Christie’s, gerçek adı Mike Winkelmann olan Wisconsin`li sanatçının 5.000 “tamamen dijital” eserinden oluşan bir kolaj satacağını duyurdu. Çevrimiçi müzayede pazarında satışa sunulan kolaj, 11 Mart 2021`de 69 milyon dolara satıldı.

Yüksek fiyatların ötesinde, gözlemcilerin büyüleyici bulduğu bir gerçek daha vardı. Bu varlıkları satın alan koleksiyoncular, paralarının karşılığında, sanat eserinin herhangi bir fiziksel tezahürünü almazlar. Çerçeveli bir baskı bile yok. Elde ettikleri şey, NFT (Non-Fungible Token) adı verilen ve giderek daha popüler hale gelen bir tür kripto varlıktır. NFT`nin Türkçe karşılığı “Değiştirilemez Token” olarak çevrilmiştir.

NFT Neden Önemlidir?

NFT teknolojisini dijital eserler için bir tür özgünlük sertifikası gibi düşünebilirsiniz. Sahip olduğunuz Bitcoin ve Ethereum, diğer her Bitcoin ve Ethereum kadar değerlidir. NFT`ler benzersizdir ve değiştirilemez.

Bitcoin, Ethereum ve diğer kriptoların geçen yıl popülariteye yol açtığı gibi, NFT teknolojisi de büyük bir popülariteye yol açtı ve değeri 2020`de tahmini 338 milyon dolara yükseldi. Yeniden yaratıldı, satıldı ve yeniden satıldı. Akıllı sözleşme teknolojisini kullandıkları için NFT`ler yeniden satılabilir, böylece orijinal sanatçı sonraki satışların bir yüzdesini kazanmaya devam eder.

NFT Nasıl Satın Alınır veya Nasıl Satılır?

Dijital sanat eseri NFT`ler OpenSea ve benzeri gibi çevrimiçi pazarlar üzerinde satılmaktadır. Yapmanız gereken sadece bu çevrimiçi pazarlara üye olmak. Daha sonra kolaylıkla NFT satın alabilir veya çiziminizi, fotoğrafınızı, müziğinizi veya videonuzu bir dijital sanat eseri NFT`ye dönüştürüp satışa sunabilirsiniz. NFT satın alımları ve satışları Ethereum kripto para birimi ile yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir